PAKA-s   Polonijny  Klub  Aktywności  Sportowych-Strzelectwo Sportowe
/

                                                                   Aktywność  sportowa  przez  cały  rok

 

POLONIA WIEDEŃSKA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.

W niedzielę, 28 lutego 2021 roku w Wiedniu po raz kolejny odbył sie coroczny, Polonijny Bieg dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" .

Bieg zorganizował Polonijny Klub Aktywności Sportowych - Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, a areną biegu było nabrzeże Dunaju z budynkami Organizacji Narodów Zjednoczonych w tle.

Uroczystości rozpoczęły się od przemówienia prezesa klubu PAKA-s Wien Emila Dyrcza, po czym głos zabrał gość specjalny, zasłużony w walce o Wolnośc Polski i legendarny działacz Solidarności Tadeusz Jaskulski. Treść przemówienia zamieszczamy na końcu. Po przemówieniu Tadeusza Jaskulskiego, prezes PAKA-s Wiedeń odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowany do Organizatorów i Uczestników uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wykletych” w kraju i za granicą.

Następnie odegrany i odśpiewany został Hymn Narodowy Polski, po czym uczestnicy wystartowali do biegu o długości 1963m.

1963 to liczba roku, w którym zginał ostatni walczący żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB w październiku 1963, po 24 latach w zbrojnej konspiracji.

W biegu udział wzięli dorośli i rodziny z dziećmi.

Po zakończeniu biegu, zgodnie z zapowiedzią, odbyło się „Morsowanie z historią”.

Dwóch uczestników biegu weszło do zimnych wód Dunaju. Również dzieci zamoczyły stopy. Był to wyraz pamięci o pomordowanych i więzionych żołnierzach, wobec których stosowano też tortury zimej wody.

Cześć i Chwała i Pamięć Bohaterom Polskiego Podziemia Niepodległościowego                               i Antykomunistycznego!

 • 20210228_125355
 • 20210228_144046
 • DSC02193
 • DSC02200
 • DSC02213
 • DSC02248
 • IMG-20210228-WA0014
 • IMG-20210228-WA0021
 • IMG-20210228-WA0137
 • IMG-20210228-WA0154
 • IMG-20210228-WA0161
 • IMG-20210228-WA0173
 • IMG-20210228-WA0184
 • IMG-20210228-WA0213
 • IMG-20210228-WA0220


Treść przemówienia Tadeusza Jaskulskiego:

Dziś Święto Żołnierzy Wyklętych!

Dlaczego Wyklętych? Kto ich wyklął i dlaczego?

Otóż ja nie jestem za taka etykietą, bo Oni jak nikt inny maka prawo do naszej pamięci i żadną miarą nie są wykleci! Oni sa najwierniejsi z wiernych, z najszlachetniejszego kruszcu naszej narodowej tożsamości! Zatem skąd ta nazwa, przydomek.

Pochodzi ona od żony jednego męczennika, skazanego na śmierć. Gdy przysłano jej list, aby odebrała to, co po mężu zostało, urzędujący UBek napisał do niej: „...pani mąż jest wyklęty, bandyta i najlepiej byłoby dla pani i dzieci zapomnieć o tym przeklętym człowieku” ... nie zapomniała. My też nie zapomnimy.

Więcej, często sie mówi, że działalność tych młodych ludzi, około 200 tyś., z czego zamordowano 30 tyś. była „krzykiem rozpaczy” zdradzonych przez sojuszników i wydanych okrutnemu azjatyckiemu satrapie i bezbożnemu systemowi komunistycznemu.

Prawda, to był krzyk zdradzonego Narodu. Ale też działalność tej młodzieży przynosiła pozytywne skutki. Otóż przeróżne sprzedajne kreatury z naszego i nie tylko naszego Narodu bały się ich, i to nawet bali się, gdy ich juz nie było, albo były znikome ich resztki po lasach i wsiach.

Jestem przekonany, że nasz Naród miał być zagłodzony na śmierć wzorem narodu ukraińskiego. Miały pozostać przy życiu kreatury kolaborujące z okupantem sowieckim i próbujące urządzić sobie wygodne życie u boku tychże!

Naszym chłopom rolnikom odbierano wszystko, a zwłaszcza konie- wówczas jedyną na wsi siłę pociagową potrzebną do uprawy roli, odbierano bydło, w tym krowy cielne i co najgorsze, ziarno siewne. W tej już dziś zapomnianej kilkunastoletniej bezwzględnej wojnie bolszewików o kole-ktywizacje wsi, wojny bezsensownej i zbrodniczej ideologii z kułakiem, jedynym producentem żywności dla całego Narodu, Żołnierze Wyklęci stoczyli swój ostatni bój! Bój ostatni, bo pośmiertny. Chłop polski nie dał sobie wydrzeć ziemi.

Więcej, nie dał dzięki wsparciu Kościoła i właśnie dzięki mitycznemu juz nieraz odczuciu, że „las broni wsi”! To, że dziś żyjemy, że nie zagłodzono naszych przodków i nas zawdzięczamy w dużej mierze tym chłopcom i dziewczętom! Żołnierzom Wyklętym.

Myśleli, że gdy ich znieważą i zakopią w nieznanym miejscu, to oni pójdą w zapomnienie!

Nie poszli, gdyż nie wiedzieli, że zakopali ziarno.

Cześć i Chwała Bohaterom!

 


XIV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE 2020  

......odbyły sie w Krynicy-Zdroju w dniach 19-23 grudnia 2020.

To, że te Igrzyska odbęda sie w nietypowym dla nich czasie, wiadomo juz było w pierwszych dniach stycznia 2020 roku.                           Pisała też o tym gazeta polonijna z Czech „Głos” w wydaniu z dnia 2 stycznia 2020:  

„...Komisja Młodzieży, Sportu i Turystyki Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Polonijna Rada Konsultacyjna Komisji uprzejmie informuje, że z przyczyn niezależnych od organizatora realizacja XIV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych przeniesiona zostaje na grudzień 2020 r” – wpis tej oto treści zamieszczony na oficjalnej stronie „Wspólnoty Polskiej” ...  – Bardzo mi przykro, że wypełnił się taki, a nie inny scenariusz, ale organizatorzy nie mieli innego wyjścia. Krynica niemniej pozostaje w roli organizatora zimowych igrzysk w 2020 roku...  – stwierdził w rozmowie z naszą gazetą Henryk Cieślar, stały członek rady konsultacyjnej igrzysk, na co dzień wiceprezes PTTS „Beskid Śląski”. Dokładny termin XIV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych nie został jeszcze ustalony. „ (Źródło: „Głos”).

Informacje te podane zostały więc z wystarczającym wyprzedzeniem, aby można było zaplanować sobie przyjazd do Polski na grudzień.  Jedyną niewiadomą pozostawała dokładna data przeprowadzenia imprezy.

W historii Igrzysk Polonijnych, które rozpoczęły się w okresie miedzywojennym, znamy dwa przypadki, kiedy te Igrzyska się nie odbywały. To był okres II Wojny Światowej i nastepujący po nim okres PRL-u, oraz okres Stanu Wojennego w Polsce w latach osiemdziesiątych. Trzeba więc podkreślić tutaj niezwykłe zaangażowanie    i determinację organizatora głównego, czyli Wspólnoty Polskiej, aby mimo tak wielu trudności i stanu pandemii postawić sobie za cel zorganizowanie Igrzysk i nie dopuścić do kolejnej przerwy w ich cyklu, a  wyznaczona data mogła sprzyjać możliwości wzięcia udziału w Igrzyskach i jednocześnie spędzenia Świąt Bożego Narodzenia w Polsce.                           Również ośrodki sportowe, ich dyrektorzy i kierownicy, którzy oddali do dyspozycji swoje areny, zasługują na wielkie uznanie.            Mimo ograniczonej ilości śniegu, wszystkie zaplanowane zawody odbyły sie jak przewidziano.Należy jeszcze zaznaczyć, że cała impreza odbyła sie zgodnie z wytycznymi i obostrzeniami obowiązującymi na terenie Polski odnośnie imprez sportowych, w związku z ogłoszoną pandemią. Zarówno w obiektach sportowych, w hotelach jak i na arenach wszystkie te obostrzenia były pod nadzorem przestrzegane.

Oprócz tego godne uwagi jest też to, że rejon Podkarpacia, gdzie odbyły sie Igrzyska Polonijne, wraz z sąsiadującym rejonem Małopolski to wielokrotnie najbezpieczniejsze miejsca w Polsce,     jeśli chodzi o ryzyko zarażenia się virusem covid, który jest przyczyną ogłoszonej pandemii.              W Igrzyskach wzięli udział zawodnicy Polonijni z dziesięciu państw alfabetycznie: Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Kazachstan, Litwa, Rosja, Ukraina,  Wielka Brytania           oraz reprezentanci Wspólnoty Polskiej. Rozegranych zostało pięć konkurencji sporto-wych, podzielonych na kategorie wiekowe: nordic walking, biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, snowboard  i wielobój łyżwiarski.

 Otwarcie Igrzysk nastąpiło w obecności wyznaczonych  delegatów poszczególnych drużyn.

 


                                                                                                                                                 Na prośbę prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA Emila Dyrcza, ceremonia otwarcia rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia zmarłego tragicznie tuż przed Igrzyskami zawodnika Polonii Szweckiej  Wojtka Szurowskiego.

 • 20201219_202753
 • 132150286_305955660753948_8941239645968891602_n
 • 20201221_142627
 • 20201222_135215
 • 20201225_173546
 • Deco łyżwy 2
 • Deco łyżwy
 • Emil medal
 • Heniek
 • Kolage
 • Korona
 • Narty
 • otwarcie min ciszy
 • Plakat
 • ŚlubowanieŚlubowanie w imieniu zawodników złożyli Tamara Korol z Rosji i Emil Dyrcz z Austrii, a znicz olimpijski rozpalił uroczyście Marian Kaczanowski z Litwy.

Ograniczenia z powodu ogłoszonej pandemii wykluczyły jakiekolwiek inne,               poza sportowe aktywności uczestników.

Dekoracje zawodników odbywały się tuż po zakończeniu zmagań na arenach sportowych. Wyjątkiem była dekoracja zwycięzców wieloboju łyżwiarskiego, która odbyła się na lodowisku, gdzie również nastąpiło uroczyste zakończenie Igrzysk        i wygaszenie znicza w obecności przedstawicieli Wspólnoty Polskiej i burmistrza Krynicy-Zdroju.                                                                  Z uwagi na to, że wiele reprezentacji Polonijnych nie mogło wziąć udziału w Igrzyskach,  tym razem organizatorzy zrezygnowali                   z klasyfikacji drużynowej.

Emil Dyrcz, jako jedyny zawodnik Polonii Austria, reprezentujący Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń i Unię Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA zdobył srebrny medal w konkurencji biegi narciarskie i brązowy w konkurencji nordic walking.                                                  W narciarstwie alpejskim zajął natomiast miejsce szóste.

Na wielkie uznanie zasłużyli wszyscy uczestnicy za to, że mimo ograniczeń            w podróżowaniu, obowiązku testów przy korzystaniu z przelotów samolotami,        czy powrotu do krajów zamieszkania innymi środkami komunikacji, jak również wprowadzonej obowiązkowo kwarantanny przy powrocie, zdecydowali sie jednak wziąć udział w XIV Światowych Igrzyskach Polonijnych Krynica-Zdrój 2020, również z całymi rodzinami, aby pielegnować i rozwijać idee i cele Igrzysk Polonijnych, co podkreślili też wielokrotnie organizatorzy i gospodarze.

Następne, letnie Igrzyska Polonijne odbędą się w 2021 roku w Krakowie.   Do zobaczenia!

Niech żyje Sport Polonijny! Wiedeń, 26 grudnia 2020r.

 Zanotował: Emil Dyrcz                                                                                                                                                                                            Zdjęcia: Emil Dyrcz

 


AUTOKORSO 2020


AUTOKORSO w Wiedniu, 15 listopada 2020r.

102 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę
102 rocznica powstania Republiki Austrii

Dnia  15 listopada 2020 r. w Wiedniu odbył się zorganizowany  po raz drugi marsz połączony z Autokorso, upamiętniający  102 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 102 rocznicę  powstania Republiki Austrii, oraz 100 rocznice Bitwy Warszawskiej.
Trasa marszu w połączeniu z Autokorso (przejazd oflagowanymi samochodami) połączyła dwa historyczne miejsca. Pierwsze to pomnik Republiki, upamiętniający proklamację Republiki Austria dnia  12 listopada 1918 r. znajdujący  się na placu Schmerlingplatz,  drugie to tablica Józefa Piłsudskiego (1867–1935), głowy państwa niepodległej Polski w latach 1918–1922, pierwszego marszałka II RP, która znajduje się na górze Kahlenberg w Wiedniu, na ścianie kościoła świętego Józefa,  zwanego także „polskim kościołem”.

Pomysłodawcą i organizatorem głównym imprezy jest Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowych PAKA-s Wiedeń, a współorganizowali klub sportowy SKV Sobieski Wien, oraz Klub Bractwo Maszyn Wyścigowych B-M-W Team Wiedeń.

Wymarsz pod pomnik Republiki Austrii nastąpił o godzinie 10:15     z placu bohaterów „Heldenplatz”, gdzie wcześniej zebrali się uczestnicy Autokorso Polacy i Austriacy.
Przy pomniku prezes klubu PAKA-s Emil Dyrcz powitał uczestników i w krótkim przemówieniu przedstawił ideę  wydarzenia opartą na wspólnej historii Polski i Austrii, zwłaszcza w kwestii spójności daty rocznicowej. Przemówienie wygłoszone zostało w języku polskim i niemieckim.

Po złożeniu wieńca pod pomnikiem Republiki Austrii uczestnicy udali się znowu na Heldenplatz, skąd w asyście wozów i motocykli policyjnych Autokorso w formie kolumny oflagowanych samochodów wyruszyło na Kahlenberg. Kolumne samochodów zamykał tym razem ciagnik siodłowy firmy transportowej E.I.C.H. TRANSPORT GmbH z Wiednia.

Na górze Kahlenberg uczestników Autokorso przywitał gospodarz kościoła św. Józefa na Kahlenbergu ksiądz rektor Roman Krekora CR. Rektor przypomniał w kilku słowach historię wmurowania tablicy Piłsudskiego na fasadzie kościoła. Przybliżył też historię i znaczenie tego obiektu jako obiektu sakralnego, ale też związanego z patriotyzmem Polaków na obczyźnie.

Prezes klubu PAKA-s Wiedeń w swoim przemówieniu wspomniał nie tylko o wspólnej dacie powstania Republiki Austrii i odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale również wspólnej historii wydarzeń, które przyczyniły się do zmian geopolitycznych w Europie po I Wojnie Światowej.
Autokorso miało w tym roku motyw przewodni „Od Sobieskiego do Piłsudskiego”.
Miało to na celu wspomnienie dwóch wielkich bitew, zaliczanych do najważniejszych w historii Europy i świata, Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 roku i Bitwy Warszawskiej, której setnej rocznicy poświęcony był również ten marsz Autokorso 2020.

Następnie pod tablicą Józefa Piłsudskiego, głowy państwa Niepodległej Polski w latach 1918–1922,  pierwszego Marszałka II RP, prezesi klubów SKV Sobieski Wien Waldemar Ludwiczak i BMW Team Wiedeń Michał Wagner złożyli wieniec, a pozostali uczestnicy, w tym dzieci składali kwiaty.
Na zakończenie odśpiewany został Hymn Polski.

Po zakończeniu uroczystości przy kościele św. Józefa uczestnicy Autokorso udali się na miejsce przewidziane do postawienia pomnika króla Jana III Sobieskiego, gdzie również złożono kwiaty i wykonano pamiatkowe zdjęcie z wizerunkiem pomnika.

Przemówienie prezesa PAKA-s Wiedeń Emila Dyrcza:

- Szanowni Państwo, szanowny księże rektorze, koleżanki i koledzy!

Serdecznie witam i dziękuję za przybycie na tę uroczystość,  zorganizowaną dla uczczenia 102 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także 102 rocznicy  powstania Republiki Austrii.
W roku 1918, pod koniec I Wojny Światowej  zmieniła się sytuacja geopolityczna w Europie, powodując całkowitą zmianę jej kształtu.

Rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania dziesięciu nowych państw, w tym państwo Polskie, które okupowane było przez  rozpadającą się  Rosję, Niemcy i Austro-Węgry, a także Republiki Austrii, która powstała z rozpadu  Austro –Węgier. Państwo Polskie,  w roku 1918,  po 123 latach odzyskało swoją Niepodległość.

Przez okres sześciu pokoleń, nie było państwa Polskiego  na mapach świata. Tutaj, od strony administracyjnej  można powiedzieć, że w roku 1918, nie było na świecie ani jednego Polaka, ani jednej Polki, którzy urodziliby się w Polsce.
A jednak Polska, po 123 latach znowu pojawiła się  na mapach świata, a było to efektem krwawych walk na wszystkich frontach I Wojny Światowej. Ze wszystkich stron Europy i świata podążali Polacy walczyć o swój kraj, a na ich czele stanął marszałek  Józef  Piłsudski.
W wyniku nowego kształku geopolitycznego Europy, w roku 1918 powstała także  Republika Austrii. Tutaj Polskę i Austrię łączy  nie tylko wspólna data powstania Republiki Austrii i  odzyskania przez  Polske Niepodległosci, ale również wspólna historia. To między innymi również na tej ziemi, dzięki działaniu wielu Polaków,  pojawiła się realna szansa na to, że Polska ponownie pojawi się na mapach świata,  jako  wolne, Niepodległe Państwo. I te starania,  ta walka sprawiły, że marzenia o wolnej Polsce spełniły się.
Na przełomie ostatnich stu lat, a nie był to okres łatwy w historii Europy, Austria była  miejscem, gdzie wielu Polaków  z różnych przyczyn szukać musiało  schronienia.
Wielu z nas, uznaje Austrię jako swoją drugą Ojczyznę. Wielu zdecydowało się zostać jej obywatelami,  uznając Austrię za swoją nową Ojczyznę. Dzisiaj, jedni i drudzy, przychodzimy tutaj pod pomnik upamiętniający powstanie Republiki Austrii, aby uczcić  tamte wydarzenia. Wydarzenia niejednokrotnie dramatyczne, pełne smutku, ale też pełne radości z odzyskanej wolności i pełne nadziei i wiary na lepszą przyszłość.

Jesteśmy dzisiaj tutaj również po to, aby uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę  Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do czołowych bitew w historii, które kształtowały Europe i świat. Bitwa ta, na czele której stał Józef Piłsudski, Marszałek Wolnej i Niepodległej Polski, uchroniła w  roku 1920 Europę przed bolszewizmem.
Podobna taka bitwa odbyła się w roku 1683 na przedpolach Wiednia. Wtedy to król Jan III Sobieski, stojąc na czele armii sprzymierzonych, uchronił chrześcijańską Europe przed islamizacją.

Dlatego też, dzisiejsza uroczystość ma motto przewodnie:

„Od Sobieskiego do Piłsudskiego”

Wspomnieć też  należy o dniu 16 listopada 1918 roku. W tym dniu Wódz Naczelny Armii Polskiej Józef Piłsudski wysłał do przywódców państw świata depeszę informującą o powstaniu Niepodległego Państwa Polskiego notyfikując tym II Rzeczpospolitą.

A to jej treść:

„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski"
Z tej okazji, 16 listopada po raz dwunasty obchodzić będziemy Dzień Służby Zagranicznej. Jest to święto polskich dyplomatów i pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Cześć i Chwała Bohaterom! Niech żyje Polska!

Zanotował: Emil Dyrcz
Zdjęcia: uczestników

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 20
 • 21
 • 22

PAKA-s Wiedeń i nurkowanie

ODDYCHANIE W WODZIE, czyli Discover Scuba Diving z Adamem.

Discover Scuba Diving – odkryj nurkowanie. Któż z nas nie marzył o tym, aby choć przez chwilę znależć się w innym świecie, świecie ciszy i nieskończonego piękna. Takie marzenia, choć małymi kroczkami, jednak łatwo mogą się spełnić.

Aby zacząć je spełniać, wystarczy wsiąść w samochód, i po niespełna czterdziestu minutach jazdy z Wiednia w kierunku południowym zaparkować przy Neufelder See.

Zarząd Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń postanowił osobiście sprawdzić, co słychac pod wodą.


20 września 2020 był pięknym słonecznym dniem. Temperatura powietrza 19 stopni. Temperatura wody 21 stopni Celsjusza.

- To idealne warunki do nurkowania dla początkujących, mówi Adam, intsruktor nurkowania  PADI (Professional Association of Diving Instructors). 

 • 22
 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 20
 • 21

Do nurkowania zgłaszają się Emil z córką Judytą. Maria i Bożena przejmują rolę obserwatorów. Dołącza do nas jeszcze jeden nowicjusz        i dwóch już zaprawionych pod wodą nurków. Pierwszy kontakt z wodą poprzedzony jest oczywiście profesjonalnym wprowadzeniem.

Adam przeprowadza najpierw „suche” szkolenie. Dowiadujemy sie o podstawowych prawach fizycznych jakie działają pod wodą i jak oddziałowywują one na nasze ciało. Po zakończeniu briefingu i dopełnieniu formalności wciskamy się w kombinezony do nurkowania           i wchodzimy do wody. Cały sprzęt zabezpiecza Adam. Żadna zapinka, żaden pasek, żadne mocowanie nie pozostaje bez sprawdzenia instruktora, czy jest prawidłowo i bezpiecznie.Już nie ma odwrotu. Kciuk Adama bezlitośnie wskazuje w dół, jak wyrok Cesara podczas igrzysk, a to oznacza zanurzanie.     A więc idziemy pod wodę i...... oddychamy.

Kciuk i palec wskazujący tworzą kółeczko. Jest to potwierdzenie, że wszystko OK. Rozpoczynamy podstawowe ćwiczenia pod wodą czyli oczyszczanie ustnika, szukanie ustnika za plecami, przedmuchiwanie okularów i wyrównywanie cisnienia w uszach. Każdy musi dokładnie wykonać to ćwiczenie pod ścisłą kontrolą instruktora.Adam przybija pione, czyli zdaliśmy. Ruszamy więc w naszą pierwszą podwodną podróż.

Już po kilku chwilach kwestia oddychania schodzi na drugi plan. Jest czynnościa normalną, automatyczną. Poznajemy tajniki regulacji zanurzenia. Adam ciągle coś poprawia, kontroluje. Dba o nasz komfort. Wcześniej objaśnionymi gestami wydaje nam teraz polecenia takie jak kierunek i sposób poruszania się, zanurzanie, wynurzanie, przedmuchiwanie okularów. Schodzimy coraz głębiej.                              Zaroiło sie od płetwonurków. Wielu przybyło w ten piękny dzień, aby wykorzystać świetne warunki do spędzenia czasu pod wodą.

Oczywiście robimy fotki i filmiki. Mariusz, już zaprawiony nurek niezmordowanie okrąża naszą trójkę z kamerką w ręku.

Kciuk Adama tym razem wskazuje do góry. Czyli wynurzanie. Nie wiemy, kiedy ten czas minął. Można by tak w nieskończoność nurkować. Wyślizgujemy się ze skafandrów.Teraz juz idzie łatwiej. To były tzw. mokre kombinezony, więc jako mokre ściagają się bez problemu.        Na brzegu już czeka trzech następnych do nurkowania. Na zielonej jeszcze trawie zozłożyły się ich rodziny z dziećmi. Bo to właśnie rodzinna wyprawa nad jeziorko jest. Teraz z Adamem do wody wchodzą Tomasz, Kamil i ponownie Mariusz, który ciągle podnosi swoje kwalifikacje płetwonurka.

Oni również zabierają ze soba kamerkę. A co tam można pod wodą przeżyć? Oprócz podziwiania podwodnej flory i fauny można posiedziec na tarasie, poskakać na trampolinie, posiedzieć w łódce, albo przepłynąć przez tunel.

A, no i nie moglismy zapomnieć też o naszej fladze klubowej i oczywiście, a właściwie przede wszystkim o naszej biało-czerwonej.             Te barwy również towarzyszyły nam pod wodą.

Na zakończenie otrzymujemy od instruktora oficjalne certyfikaty ukończenia pierwszego szkolenia płetwonurka.

Polecamy serdecznie ten rodzaj spędzania czasu.


I Światowe Polonijne Mistrzowstwa Żeglarskie


W dniach 12-13 września 2020 r. w Gdyni, w akwenie Zatoki Gdańskiej  odbyły się I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Mistrzostwa objęte zostały patronatami honorowymi przez prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusza Bonisławskiego, rektora Akademii marynarki Wojennej kontradmirała prof. dr hab. Tomasza Szubrychta, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowskiego, oraz przez Polski Komitet Olimpijski.

Rozpoczęcie regat, do których przystąpiło siedem załóg,  poprzedziło uroczyste otwarcie, które odbyło się w słoneczny, sobotni poranek 12 września  w Marina Yacht Park, w gdyńskim Basenie Prezydenta. Siedem jachtów klasy 2020 obsadzonych zostało przez załogi ze Szwecji, Kazachstanu i Niemiec oraz dwie załogi z Czech dwie załogi z Austrii, które wystawiła Unia Polonijnych Klubów Sportowych UPSA.

W skład załóg UPSA weszli: AUSTRIA 1 na jachcie 112- Paweł Kozłowski, Rafał Draus, Jakub Draus, Kamil Ludwiczak i sternik Janusz Bicki.              

Skład załogi AUSTRIA 2 na jachcie 111 utworzyli: Krzysztof Micał, Małgorzata Kalvoda, Emil Dyrcz , Waldemar Ludwiczak i sternik Szymon Kuczyński.

 • 007
 • 1
 • 10
 • 14
 • 13
 • 12
 • 11
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 21
 • 20
 • 2
 • 19


„Części z nich (załogi, przyp. autora) towarzyszyli sternicy zapewnieni przez organizatorów, m.in. z YKP Gdynia, MKŻ Arka Gdynia oraz słynny samotnik Szymon Kuczyński z Jachtklubu Morskiego Roda, którzy pomagali mniej wprawnym teamom. Dla niektórych bowiem mistrzostwa polonijne były żeglarskim debiutem. Opiekę na wodzie sprawował także m.in. żeglarz polarny Ireneusz Kamiński na jachcie „Admirał Dickman”. ... kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni – „To są pierwsze regaty, które organizujemy, ale profesor dr hab. Kontradmirał Tomasz Szubrych zadeklarował, że takie wydarzenia będą odbywały się cyklicznie. Dołożymy wszelkich starań, żeby tak się właśnie stało”. Źródło: Wspólnota Polska

Pierwszy dzień regat szybko uświadomił wielu uczestnikom, a zwłaszcza debiutantom, że żeglarstwo morskie to nie to samo co basen nad Soliną. Przy prędkościach wiatrów dochodzących do 6 w skali Beauforta nie obyło się bez wodowania. Kilka załóg, w tym obie z Austrii miały okazję zaliczyć prawopodobnie ostatnią w tym roku kąpiel w Bałtyku.


Załogi jednak szybko stawiały jachty „na nogi” i po zrefowaniu podejmowały walkę dalej.

Załoga Austria 2, po wywrotce i przymusowym przegrupowaniu załogi oraz po zrefowaniu żagla również ponownie stanęła na starcie. W tym dniu odbyły sie cztery starty w systemie cztery minus jeden. A więc udało nam się zaliczyć trzykrotnie oceniane starty.

Po pierwszym dniu klasyfikacja zaskoczyła najśmielsze prognozy.

1 miejsce, zajał jacht nr 113, Czechy 2, Towarzystwo Turystyczne Beskid Śląski, w składzie którego gościnnie wystąpił Andrzej Lech -  Polskie Towarzystwo Sportowe w Austrii

2 miejsce zajał jacht nr 110 ze Szwecji.

A na 3 miejscu sensacyjnie uplasował się jacht nr 111, Austria 2, w skład którego weszli strzelcy sportowi klubu PAKA-s Wiedeń- Krzysztof Micał, Małgorzata Kalvoda, Emil Dyrcz oraz prezes SKV Sobieski Wiedeń -Waldemar Ludwiczak, a sterował  Szymon Kuczyński (po przegrupowaniu Ania Jastrzębska, Krzysztof Micał, Emil Dyrcz i sternik Szymon Kuczyński).

Pecha miała załoga Austria 1. Po problemach technicznych musieli przerwać regaty.

W drugim dniu załoga Austria 1 wystartowała do regat w zmienionym składzie. Kamil objął tym razem role pływającego reportera.

Także załoga Austria 2 została ponownie przegrupowana i w skład załogi wszedł Waldemar Ludwiczak. Emil i Małgorzata przejęli rolę obserwatorów i dzięki uprzejmości prezesa klubu KS Iskra Ireneuszowi Kamińskiemu mogli zająć miejsce na jachcie „Admirał Dickman”, który sprawował opiekę nad całością regat.

 Wiatr tym razem wiał troche mniej. Widać też  było, że załogi dograły sie zespołowo i emocji podczas wyścigu nie brakowało. Tym razem zdecydowanie regatom przewodziła załoga Austria 2 na jachcie 111 . W drugim dniu organizatorzy przewidzieli trzy starty i trzeba było wszystkie  zaliczyć. Tym razem numer jachtu 111 przeniósł sie też na wynik. Załoga Austria 2 trzykrotnie jako pierwsza przekroczyła metę. Radość ogromna, nie tylko z dobrego wyniku, ale też z pokonania własnych obaw i niecodziennego ducha walki.

Oczywiście, jest to przede wszystkim zasługa naszego sternika, Szymona Kuczyńskiego, mistrza żeglarstwa i Ani Jastrzębskiej, której spokój wewnętrzny i zewnętrzny dodawał nam odwagi i wiary, że damy radę.

 Również załoga Austria 1 w drugim dniu regat ukończyła wszystkie starty.

 A oto wyniki końcowe:

1 miejsce, jacht nr 113, Czechy 2                                                                                                                                                                 Henryk Cieślar, Anna Franek, Andrzej Lech, Tymon Gajdziński, Szymon Janik (Towarzystwo Turystyczne Beskid Śląski Polskie Towarzystwo Sportowe w Austrii)

2 miejsce, jacht nr 111, Austria 2                                                                                                                                                                      Krzysztof Micał, Małgorzata Kalvoda, Emil Dyrcz, Waldemar Ludwiczak, Ania Jastrzębska, Szymon Kuczyński (Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA

3 miejsce, jacht nr 106, Czechy 1

Marek Słowiaczek, Grzegorz Słowiaczek, Ivan Borski, Andrea Skupień-Kapsia, Grzegorz Skupień, Konrad Kunc, Krzysztof Brzozowicz (Klub Kibica Boconowice – Zaolzie)

 4 miejsce, jacht nr 110, Szwecja

Andreas Henriksson, Paweł Hofman, Andrzej Kacała (Dania), Tomasz Wenkler, Marek Krella (Yacht Klub Polonia Skandynawia)

 5 miejsce, jacht nr 102, Niemcy

Robert Kamiński, Bruno Kamiński, Eugeniusz Zychski, Artur Kępa, Magdalena Kamińska (Polish International Ycht Club Korsarze Żeglarskie Brac e.V.)

 6 miejsce, 114, Kazachstan

Veronika Shaturskay, Elmira Urazgeldiyeva, Aleksandr Nechayev, Paweł Dylak, Hubert Burggemann (Stowarzyszenie Kultury Polskiej „Więź”)

 7 miejsce, jacht nr 112, Austria 1

Paweł Kozłowski, Rafał Draus, Jakub Draus, Kamil Ludwiczak, Janusz Bicki (Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA)

 Wiadomo już także, że idea polonijnych spotkań żeglarskich w Gdyni będzie nie tylko kontynuowana, ale rozwijana. Zadeklarowali to wspólnie organizatorzy regat z Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wszyscy podkreślali, że impreza była udana.

 - Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni włączyła się w organizację igrzysk polonijnych, a zakończone regaty były kolejnym naszym wspólnym przedsięwzięciem - mówi kontradmirał Piotr Stocki, kierownik biura ds. studiów zagranicznych AMW. - Tak rozumiem dyplomatyczną funkcję Marynarki Wojennej. Nie tylko za pośrednictwem okrętów pod polska banderą, zawijających do portów całego świata, ale także przy okazji powitania Polaków mieszkających w różnych krajach na naszej, polskiej ziemi. Jesteśmy w to zaangażowani i chcemy rozwijać aktywność Polonii, która musi czuć, że ojczyzna o nich nie zapomina.” Źródło Dziennik Bałtycki

„Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski zaznaczył, ..... „W Zatoce Gdańskiej odbywa się wiele regat, Kubki Europy, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej, ale sądzę. że te regaty są najważniejsze, dlatego że organizowane są przez Wspólnotę Polską, a nie ma nic ważniejszego niż wspólnota Polaków. O randze tych regat świadczy przybycie uczestników z różnych stron świata”. Żródło Wspólnota PolskaPOLONIJNA PIŁKA NOŻNA. Austria.

„Ze wszystkich nieważnych rzeczy futbol jest zdecydowanie najważniejszą.”  św. Jan Paweł II

6 września 2020 roku w Wiedniu odbył się I. Polonijny Mecz Piłki Nożnej o puchar prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA.

Wyzwanie przyjęli piłkarze Polonijnego Klubu z Czech                 „Orły Zaolzia”, a drużynę UPSA reprezentowali gracze klubu             „FC Polnische Kickers Wien”.

Polacy mieszkający na Zaolziu już dzień wcześniej przybyli do Wiednia, aby podobnie jak FC Polnische Kickers Wien i SKV Sobieski wziąć udział w turnieju charytatywnym Hearts 4 Children – Serce dla Dzieci, z którego dochód przeznaczony został dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie (PL). • _MG_3102
 • _MG_3105
 • _MG_3106
 • _MG_3111
 • 118978147_318929806012449_4477029769646261873_n
 • 119068754_3216083811820319_2385024403310289790_o
 • 119096764_3216098288485538_2406894988788721994_o
 • 20200906_111411
 • 20200906_151405
 • 20200906_151410
 • 20200906_153415
 • 20200906_153421
 • 20200906_155625
 • 20200906_155631
 • 20200906_155638


Mecz o puchar prezesa UPSA odbył się na stadionie należącym do austriackiego klubu „1210 Wien” w dwudziestej pierwszej dzielnicy Wiednia Floridsdorf. Jest to ten sam stadion, na którym trenują piłkarze polonijnego klubu FC Polnische Kickers Wien.

Uroczystego otwarcia dokonał  prezes UPSA Emil Dyrcz. Zadanie sędziego głównego objął Roman ze Szczecina.

Po odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, kapitanowie drużyn otrzymali proporczyki UPSA, po czym sędzia Roman ze Szczecina „dał gwizdek” do rozpoczęcia gry.

Mecz rozegrany został na połowie trawiastej murawy w składzie 5+1  2x20min ze zmianą połówek boiska.

Od początku zawodnicy obu drużyn narzucili ostre tempo gry. Dla piłkarzy FC PK Wien był to pierwszy w historii niedawno powstałego klubu międzynarodowy mecz z drużyną z innego państwa. Chociaż słońce nie przygrzewało, gracze wydawali z siebie ostatnie poty często  korzystając ze zmian i spowrotem wracali na boisko.

Na trybunach przez cały czas wiernie dopingowali kibice obu drużyn. Kibice gości przybyli rano z Czech i Słowacji.

Mecz pomiedzy drużyną "Orły Zaolzia", Polacy z Czech, a drużyną UPSA, reprezentowaną przez zawodników klubu FC Polnische Kickers Wien zakończył się zwycięstwem gości 7:3.

PucharOd początku zawodnicy obu drużyn narzucili ostre tempo gry. Dla piłkarzy FC PK Wien był to pierwszy w historii niedawno powstałego klubu międzynarodowy mecz z drużyną z innego państwa. Chociaż słońce nie przygrzewało, gracze wydawali z siebie ostatnie poty często  korzystając ze zmian i spowrotem wracali na boisko. zwycięzcom wręczył prezes UPSA Emil Dyrcz. Wszyscy zawodnicy obu drużyn otrzymali też medale pamiątkowe I. Polonijnego Meczu Piłki Nożnej o puchar prezesa Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA.

Był  to mecz na bardzo wysokim i ambitnym poziomie. To, że był to pierwszy, a więc historyczny taki mecz PPN, czyli Polonijnej Piłki Nożnej dopingowało wszystkich do walki o zwycięstwo. Oczywiście zapowiedziana została cykliczność tego wydarzenia. Piłkarze UPSA otrzymali też wstępne zaproszenie do turnieju w Zaolziu. Miejmy nadzieję, że nie zostanie to zniweczone ograniczeniami pandemicznymi.

Mieliśmy ponownie okazję gościć na stadionie reporterów MarekTV, Marka Zielińskiego i jego syna Igora, młodego adepta sztuki reporterskiej, który znowu wykonał piękne ujęcia filmowe swoim dronem.

Na zakończenie tego wydarzenia sportowego zorganizowany został otwarty grill przy stadionowej kantynie. 

Nie chcemy mówić o naszych aktywnościach sportowych. Chcemy je pokazywać. Zapraszamy do oglądania relacji MarekTV.

Pozdrawiamy Sportowców Polonijnych i Polaków na całym świecie!

 

 HEARTS 4 CHILDREN - Serce dla Dzieci


5 września 2020 roku  w Wiedniu odbył sie kolejny turniej dobroczynny HEARTS 4 CHILDREN, którego pomysłodawcą i wykonawcą od 2015 roku jest Martin Koch, Austriak, mieszkaniec Wiednia i który mieszka też w Lublinie. Cały dochód z opłat startowych, wolnych datków  i tomboli z tych imprez sportowych przeznaczany jest dla Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Lublinie. Partnerami wydarzenia była po raz kolejny organizacja FARE Fairplay oraz Policyjne Stowarzyszenie Sportowe Polizeisportvereinigung PSV, które udostępniło swój obiekti boisko sportowe. 


W roku 2019 po raz pierwszy do tej akcji włączył się Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń 2015 wystawiając własną drużynę do turnieju. W tym roku Benefiz jako współorganizator wsparła też powstała w roku 2019 Unia Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA. 

W turnieju wzięło udział 8 drużyn, w tym dwie drużyny Polonii Austriackiej  z Wiednia  „SKV Sobieski” i „Polnische Kickers Wien 2016”.

 Na zaproszenie prezesa UPSA Emila Dyrcza, w turnieju wzięła też  udział Polonijna drużyna z  Czech „Orły Zaolzia”.                            Pozostałe drużyny to: Los Anders, Vienna Warriors,Busbetriebe Dr. Richard, B-Winers, Los Anders.

Mieliśmy okazję gościć na stadionie Leszka Rzęsę, Legendę Polonijnej Piłki Nożnej, założyciela klubu FC Polska,  który  honorowo objął sędziowanie jednego z meczów. Zwycięzcami tego turnieju dobrych serc były wszystkie drużyny i każdy z obecnych na stadionie, a najlepszymi w grze okazali się piłkarze  z Busbetriebe Dr. Richard.                                                                                                                     Pokale wręczył przedstawiciel rady dzielnicy Donaustadt pan Ernst Nevrivy.

 Ponad dwieście gadżetów, które Martin zorganizował na tombole zostało rozsprzedanych,a przysłużyły się do tego nasze dzieciaki z klubu PAKA-s Mateusz i Olivia, oraz ich rówieśnicy Leonie i Alessandro, którzy niezmordowanie kolportowali losy tomboli na całym obiekcie.

Ogólnie zebrana została pokażna suma, która zostanie jeszcze zwiększona przez darczyńców po zakończeniu całego wydarzenia.

Cała impreza odbyła  się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Kilku zawodnków skorzystało w czasie wolnym od gry z kąpieli w Starym Dunaju.

 • 20200905_111044
 • 20200905_120803
 • 20200905_120804
 • 20200905_120810
 • 20200905_120812
 • 20200905_120813
 • 20200905_120818
 • 20200905_120819
 • 20200905_120824
 • 20200905_120825
 • 20200905_120830
 • 20200905_120830(0)
 • 20200905_120835
 • 20200905_120836
 • 20200905_120840


 O turnieju wspomniano też w Radio Lublin: „Austriacka Polonia dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.                 Charytatywny turniej w Wiedniu. W stolicy Austrii – Wiedniu – zostanie rozegrany turniej piłki halowej (nożnej, uwaga autora) na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Cały dochód z turnieju charytatywnego oraz loterii rzeczowej zostanie przekazany na zakup aparatury medycznej dla lecznicy. Udział w imprezie zadeklarowało dziesięć drużyn.   Organizatorem wydarzenia jest Unia Polonijnych Klubów Sportowych, a pomysłodawcą Marco Koch, który mieszka częściowo w Wiedniu, a częściowo w Liblinie"

Piękne zdjęcia i relacje filmowe zawdzięczamy MarekTV oraz młodemu adeptowi sztuki reportersko-filmowej Igorowi, który do nagrań wykorzystał swojego drona. A wszystko to na zasadzie wolontariatu.

Dziękujemy!

Miej serce dla Dzieci!!!
Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w Strzelectwie Sportowym

W dniach 27 – 30 sierpnia 2020r. w Tarnowie (PL) odbyły sie Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w Strzelectwie Sportowym dla upamiętnienia Setnej Rocznicy Tryumfu Armii Ochotniczej 1920 – 2020.

W zawodach wzięli udział strzelcy sportowi Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń. Michał Wagner i Emil Dyrcz siedmiokrotnie stawali na stanowiskach strzeleckich podejmując walkę z najlepszymi strzelcami Polski.

Emil wystartował w czterech konkurencjach: pistolet standartowy 3x20 strzałów, pistolet centralnego zapłonu część dokładna 30 strzałów, pistolet sportowy w klasie open część dokładna 30 strzałów, oraz pistolet dowolny 60 strzałów, zajmując kolejno czwarte, szóste, siódme i dwódzieste pierwsze miejsce.

Michał walczył w konkurencjach: pistolet standartowy 3x20 strzałów, pistolet centralnego zapłonu część dokładna 30 strzałów, pistolet sportowy w klasie open część dokładna 30 strzałów, zajmując kolejno trzydzieste siódme, trzydzieste piąte i trzydzieste drugie miejsce.

 • Psp 30d Open
 • Pd 60
 • Pcz 30d
 • IMG-20200830-WA0010
 • 20200829_131923
 • IMG-20200830-WA0004
 • IMG-20200830-WA0007
 • IMG-20200830-WA0008
 • 20200829_131903
 • 20200829_091803
 • 20200829_091501
 • 118557138_599305264082335_2944141193438347077_n
 • 118523729_234709664626101_5136437139388386040_n
 • 118530094_603411080542194_5090415747231321372_n
 • 118537396_1787398461408929_6971094402145114297_n


We wszystkich konkurencjach strzeleckich wystartowało łącznie 239 zawodniczek i zawodników z całej Polski. W dniach 27 – 30 sierpnia 2020r. w Tarnowie odbyły się Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa

Trzeba przy tym zdecydowanie podkreślić, że strzelcy PAKA-s Wiedeń stanęli do zawodów bez przygotowania treningowego w podanych wyżej konkurencjach. Spowodowane to zostało zablokowaniem dostępu do strzelnic w Wiedniu, ze względu na pandemię.

Zawodnicy musieli skupić się i wykorzystać doświadczenia treningowe zdobyte rok wcześniej.

Ku Chwale Oręża Polskiego!Wiedeń, Kahlenberg. 15 sierpnia 2020 roku, rocznica Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia 2020 roku, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym też Świętem Matki Boskiej Zielnej, w Kościele Polskim na górze Kahlenberg w Wiedniu odbyła się uroczysta Msza Św., którą celebrował ksiądz rektor Roman Krekora CR. Msza Św. poświęcona była jednocześnie obchodzonej 15 sierpnia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

W tym samym dniu, na pamiątkę tej zwycięskiej bitwy obchodzimy także święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Święto Wojska Polskiego.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu Pani Jolanta Róża Kozłowska, Attache Obrony, Wojskowy i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Wiedniu płk Krzysztof Makarewicz z małżonką, oraz delegacje Organizacji Polonijnych w Wiedniu.

Związek Piłsudczyków "Dunaj" w Wiedniu wystawił swój poczet sztandarowy.


 • Jolanta
 • IMG-20200815-WA0022
 • IMG-20200815-WA0019
 • IMG-20200815-WA0017
 • IMG-20200815-WA0014
 • IMG-20200815-WA0012
 • IMG-20200815-WA0008
 • IMG-20200815-WA0004
 • IMG-20200815-WA0001
 • 20200815_132741Po Mszy Św., pod tablicą pamięci poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która umieszczona jest na fasadzie frontowej kościoła, złożono wieńce i kwiaty, a następnie a cappella odśpiewano dwie zwrotki Hymnu Polskiego.

W uroczystościach udział wzięła liczna grupa Polaków, mieszkających w Wiedniu oraz tych będących przejazdem.

Obecna była także delegacja Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń w składzie Małgorzata Śmich,                  kmdr por. rezerwy Marynarki Wojennej RP Arkadiusz Pałuczak oraz prezes PAKA-s Wiedeń Emil Dyrcz.

Ku Chwale Oręża Polskiego!II Międzynarodowy Polonijny Turniej Piłki Siatkowej Gdynia 2020


W dniach 09.-12.08.2020 r. na obiektach Akademickiego Centrum Sportowego AMW odbył się II Międzynarodowy Polonijny Turniej Piłki Siatkowej pod patronatem Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Rektora-Komendanta AMW. Celem turnieju była integracja środowisk polonijnych, społeczności akademickiej AMW oraz Szkolnictwa Wojskowego.
Zawody zgromadziły na starcie zespoły polonijne z Czech i Austrii oraz zawodników Akademii Marynarki Wojennej i Lotniczej Akademii Wojskowej reprezentujących Wyższe Szkolnictwo Wojskowe.
Uroczystego otwarcia turnieju w imieniu Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej dokonał Prorektor AMW ds. kształcenia         i studenckich dr Mariusz Mięsikowski. Wśród zaproszonych gości byli reprezentująca prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - dyrektor biura stowarzyszenia Pani Kaja Gzyło oraz specjalista ds. projektów Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Pani Maria Erdman, radny Miasta Gdyni dr Jarosław Kłodziński oraz Prezes Kaszubskiego Ośrodka Kultury w Gdyni Jerzy Miotke.
Przebieg rywalizacji stał na wysokim poziomie, a zawodnicy wykazali się znakomitym przygotowaniem indywidualnym,                        każdy rozegrany mecz dostarczył wiele emocji. Rywalizacja przebiegła w duchu fair play w przyjacielskiej atmosferze.

Klasyfikacja medalowa po rozegraniu wszystkich spotkań przedstawia się następująco:
I miejsce-Wyższe Szkolnictwo Wojskowe (LAW, AMW),
II miejsce: Polacy Zaolzie-Czechy,
III miejsce: Polonia-Austria.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrany został podchorąży Jacek Woźniak.

Puchary i medale wręczył Prorektor ds. kształcenia i studenckich dr Mariusz Mięsikowski, dyrektor ACS Dariusza Sapiejka                            oraz Prezes Kaszubskiego Ośrodka Kultury w Gdyni Jerzy Miotke.
Źródło: Akademickie Centrum Sportowe Akademii Marynarki WojennejNa  zakończenie turnieju, Prorektor AMW ds. kształcenia i studenckich dr Mariusz Mięsikowski wręczył  drużynom z Czech i Austrii flagi biało-czerwone.
Bieg ku Chwale Oręża Polskiego- Wiedeń, Kahlenberg, maj 2020.

Bieg ku Chwale Oręża Polskiego - Bieg na górę Monte Cassino 2020 szlakiem polskich bohaterów i otwarcie pomnika generała Władysława Alberta Andersa zostały odwołane i przesunięte na rok 2021. Nasz zgłoszony udział w tej imprezie nie doszedł do skutku.

Postanowiliśmy więc symbolicznie wbiec na również dobrze znaną i wpisaną w Chwałę Oręża Polskiego górę Kahlenberg w Wiedniu. Był to indywidualny, symboliczny, nie wyczynowy bieg ku Chwale Bohaterów i Oręża Polskiego. Ku pamięci żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli i polegli w bitwie o Monte Cassino, oraz tych, którzy przeżyli i świadczyli całe swoje życie, o tym chwalebnym zwycięstwie.

W niedzielę, 17 maja 2020, o godz. 13:00 w wyznaczonym miejscu startu Kollersteig w Klosterneuburg, u podóża góry Kahlenberg stanęła grupa osób, kobiet, mężczyzn i dzieci, aby biegnąc i maszerując nordic walking pokonać wyznaczoną trasę pięciu kilometrów ostro pod górę.

Na miejsce przybył również Marek Zieliński, założyciel i reporter MarekTV.

Prezes klubu PAKA-s Wiedeń i unii klubów sportowych UPSA Emil Dyrcz postanowił w szczególny sposób uczcić wysiłek żołnierzy polskich w walce o wzgórze Monte Cassino. Na plecy zarzucił karabin (replika karabinu Mauser) i z biało-czerwoną flagą Polski w dłoni ruszył w drogę.


„...Atak rozpoczął się 12 maja o godzinie 1.00, poprzedzony aliancką (w tym polską) nawałą artyleryjską trwającą od godziny 23.00 poprzedniego dnia. Żołnierze szli do nocnego ataku w zaminowanym, niemal nieosłoniętym terenie, pełnym zasieków i przeszkód ... pod niemieckim ostrzałem prowadzonym z bunkrów, stanowisk artylerii i moździerzy, których nie był w stanie zniszczyć ponad godzinny ostrzał 1060 dział....”

 • 20200517_143854
 • IMG-20200517-WA0025
 • IMG-20200517-WA0026
 • IMG-20200517-WA0027
 • Momentaufnahme 1 (17.05.2020 20-31)
 • Momentaufnahme 2 (17.05.2020 20-33)
 • Momentaufnahme 3 (17.05.2020 20-34)
 • Momentaufnahme 4 (17.05.2020 20-35)
 • Momentaufnahme 5 (17.05.2020 20-35)
 • Plakat
 • 20200517_131005
 • 20200517_131008
 • 20200517_131010
 • 20200517_132210
 • 20200517_135035


Trasa biegu od samego startu wiedzie ostro pod górę. Droga prawie w całości pokryta brukiem. Grupa rozciąga się na dosyć dużym odcinku. Pogoda przyjazna, sucho, słonecznie, ale nie ma upału. Samochód techniczny dostarcza wodę do picia. Nie ma pośpiechu. To symboliczny bieg.

„Nad ranem nad klasztorem na Monte Casino zauważono białą flagę. Wysłano patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela, który, przechodząc bez strat pole minowe o wymiarach 300 × 100 metrów, wkroczył do ruin klasztoru. Wziął do niewoli szesnastu rannych żołnierzy niemieckich pod opieką trzech sanitariuszy i zatknął na murach najpierw proporzec 12 Pułku Ułanów ..... a następnie Polską Flagę.”

18 maja 1944, plutonowy Emil Czech dostaje rozkaz odegrania w samo południe, na dopiero co zdobytych ruinach klasztoru Monte Cassino hejnału mariackiego. By wykonać rozkaz, musiał pokonać w niespełna dwie godziny kilkunastokilometrowy dystans, w górach i pod niemieckim ostrzałem.

Ktoś powiadomił policję o biegnącym na górę z flagą biało-czerwoną w ręku, i karabinem na plecach człowieku. Podjeżdża radiowóz policji austriackiej. Stop. Po wyjaśnieniu okoliczności i stwierdzeniu przez oficera policji, że karabin jest repliką oraz widocznego braku zagrożenia, policjanci nie widzieli dalszych przeszkód w kontynuowaniu legalnego przecież biegu.
Dla uspokojenia kolejnych napotkanych osób, do lufy karabinu wsadzony został kwiatek polnej koniczyny. Niestety, nie było czerwonych maków w pobliżu.

Po osiagnięciu wzniesienia, tuż przed ostatnim odcinkiem biegacze łączą się znowu w jedna grupę, i wspólnie pokonuja ostatnie kilkaset metrów, aby zakończyć bieg przed murami „Polskiego Kościoła”, czyli kościoła św. Józefa na górze Kahlenberg.

Podobnie jak 18 maja 1944 roku w samo południe na ruinach klasztoru Monte Cassino polski żołnierz, plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy, tak samo dzisiaj, na górze Kahlenberg w Wiedniu, z głośnika popłynęly dźwięki tego samego hejnału.

Następnie po odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej głos zabrał Attache Obrony, Wojskowy i Lotniczy w Austrii pułkownik Adam Stępień.

Podziękował on wszystkim uczestnikom za wysiłek i pamięć oraz propagowanie Chwały Oręża Polskiego.
Na zakończenie, przy dźwiękach pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy za postawę patriotyczną.


Bieg dla Biało-Czerwonej

3 maja 2020 roku ośmioosobowa grupa Polaków mieszkających w Wiedniu zebrała się, aby uczcić Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Polonii i Polaków za granicą oraz rocznicę Konstytucji 3 maja.

Uczczeniem tych świąt był bieg na górę Kahlenberg z biało-czerwoną w ręce.   Dla uczestników biegu, za ich postawe patriotyczną Klub PAKA-s Wiedeń przygotował wyróżnienia w formie dyplomów, pod którymi podpisy złożyli: Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii Pan Bartłomiej Rosik, Attache Obrony, Wojskowy                    i Lotniczy w Austrii   płk. Adam Stępień  oraz prezes UPSA w Austrii i Klubu PAKA-s Wiedeń Emil Dyrcz.


Z zachowaniem zarządzeń miejscowych władz dotyczących ograniczenia ilości osób w grupie w zwiazku z pandemią,                        zgodnie  z kontyngentem na dzień dzisiejszy tworzymy razem z obsługą techniczną grupę dziesięciu osób.

Dwuosobowa obsługa techniczna zabezpieczała biegaczy na trasie. Miejsze startu wyznaczone zostało w Klosterneuburg                                u podnóża góry Kahlenberg, a meta na tarasie widokowym na tej samej górze.

Punkt startowy położony jest 174m .n.p.m. Meta na wysokości 455m .n.p.m.
Różnica wzniesień do pokonania wynosi 281 metrów. Długość trasy biegu to około 5 km.

Wszyscy biegacze dotarli do mety zgodnie z planem.
Po zakończeniu biegu, w miejscu gdzie przewidziane jest postawienie pomnika króla Jana III Sobieskiego na Kahlenberg,                  wręczone zostały dyplomy wyróżnienia dla uczestników.


„Nigdy numerem. Zawsze człowiekiem“ - Melk, Krems-Stein 2020

1 Maja 2020 roku, kilkuosobowa grupa, składająca się z przedstawicieli Polskiej Placówki Dyplomatycznej w Wiedniu, oraz działaczy polonijnych postanowiła, przestrzegając zarządzeń miejscowych władz o zgromadzeniach w okresie pandemii, odwiedzić miejsca pamięci ofiar Polaków pomordowanych w obozach koncentracyjnych, obozach pracy i więzieniach z okresu II Wojmy światowej na terenie Austrii. To niecodzienna sytuacja, bo corocznie w tych miejscach odbywają sie uroczystości upamiętniające, organizowane przez wiele instytucji i organizacji krajowych i międzynarodowych z udziałem wielu ludzi i delegatów różnych państw.

                                                                                                                       /.../Upamiętnienie może być różne, upamiętnienie powinno być różne i upamiętnienie musi być różne, tak, musi być rozmaite.                    Nigdy nie powinno w każdym razie stać się nudną rutyną albo też uciążliwą tradycją.

Tym razem udajemy się tam w małej grupie, w skład której weszli Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii Pan Bartłomiej Rosik, Attache Obrony, Wojskowy i Lotniczy w Austrii pułkownik Adam Stępień z małżonką, strzelec sportowy klubu PAKA-s Wiedeń Arkadiusz Pałuczak oraz prezes Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA i Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń Emil Dyrcz.

Pierwszym miejscem, do którego skierowała się grupa  to Melk. Miejscowosć nad Dunajem, w której w latach 1944-1945 na terenach miejscowych koszar znajdował sie  obóz koncentracyjny Melk, wchodzący jako filia w skład obozów  Mauthausen-Gusen.

Otrzymujemy klucz i wchodzimy na ogrodzony i zadbany teren. Nie ma zakazu i nie ma też nikogo. Pięknie wkoło, zielono. Zakwitły bzy. Cisza. Cisza, która boli, zakłóca słuch. Nie słychać ptaków. Nic nie słychać. Wchodzimy do budynku. Na szynach, które prowadziły do pieca krematoryjnego leżą świeże wieńce i kwiaty. Nie ma wątpliwości. Ludzie pamiętają. Oddają Hołd pomordowanym.        Na ścianie budynku biało-czerwona. Jedyna. Składamy wieniec i zapalamy znicze.                                      Chwila zadumy i refleksji. 


"Nigdy więcej numerem. Zawsze człowiekiem".

 • 95212876_526716991550340_8629067593812017152_n
 • 20200501_122112
 • 20200501_122231
 • 20200501_122247
 • 95100236_174731197077343_3244824066728656896_n
 • 20200501_115754
 • 20200501_115651
 • 20200501_115350
 • 20200501_115259
 • 20200501_110022
 • 20200501_114058
 • 20200501_114113
 • 20200501_114158
 • 20200501_105339
 • 20200501_105358


 Zamykamy bramę wejściową na teren pamieci i oddajemy klucz. Ironicznie można by powiedzieć, zamykamy obóz i ruszamy dalej.

Następne miejsce w programie odwiedzin to cmentarz w miejscowości Krems-Stein.

Na tym cmentarzu znajduje sie obelisk, na którym umieszcona jest tablica, poświęcona pamięci zamordowanych polskich oficerów wywiadu, dziłających w konspiracji.

To w tej miejscowości, tuż przed zakończniem działań wojennych IIWŚ, miała  miejsce okrutna masakra, której ofiarą padło ponad 600 więźniów, głównie politycznych (m.in. Czesi, Grecy, Austriacy), a także kilku austriackich urzędników  zakładu karnego, którzy postanowili zwolnić więźniów z aresztu. Zostali oni później oskarżeni o zdradę i rozstrzelani.
Wśród zamordowanych w tej masakrze znależli się także Polacy, działacze konspiracyjni, oficerowie wywiadu wojskowego AK działający na terenia Austrii, Niemiec  i Czechosłowacji, skupieni w organizacji pod nazwą STRAGAN. W wyniku zdrady zostali oni aresztowani w Wiedniu, a następnie przewiezieni do więzienia w Stein i zabici 15 kwietnia 1945 roku.
Składamy wieniec i zapalamy znicze. Rozmawiamy półszeptem o tym wydarzeniu sprzed 75 lat. Trudno do tej pory uwierzyć, że coś takiego mogło sie wydarzyć.

Udajemy się również, jak co roku, tylko że tym razem w małej grupie, pod pomnik upamiętniający pomordowanych w tym samym czasie więżniów narodowości greckiej. Zapalamy znicze.

/.../ Bo właśnie to jest w tym wszystkim najistotniejsze, że tego bólu i cierpienia nie zadał człowiekowi ślepy los, jakieś zdarzenie, wypadek, tylko drugi człowiek, istota myśląca, posługująca się rozumem, emocjami, teoretycznie taka sama. A jednak inna – zdolna do zadawania ran, gwałtu, śmierci, do katowania i dręczenia.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2020

1 marca 2020 Polacy mieszkający w Wiedniu, zebrali się nad brzegiem Dunaju, aby w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddać Hołd pomordowanym Bohaterom walki o wolną i niepodległą Polskę.

Za ten bieg nikt nie otrzymał medalu ani orderu, bo to nie my zasłużyliśmy na medale i ordery. Za ten bieg nikt nie otrzymał też dyplomu pamiątkowego, bo to nie my zasłużyliśmy na pamięć.

Ale na ten bieg mogliśmy zabrać ze soba to, co w spadku zostawili nam ŻołnierzeWyklęci.                                              Nasze flagi.

Nasze Narodowe Barwy Biało-Czerwone. 

Na tym biegu, nad brzegiem Dunaju w Wiedniu, mogliśmy zagrać i zaśpiewać nasz Hymn, Hymn Polski. 

Bo dzięki naszym Bohaterom jeszcze Polska nie zginęła!

 • 20200301_152442
 • DSC02115
 • DSC02118
 • DSC02123
 • DSC02127
 • DSC02130
 • DSC02135
 • DSC02141
 • DSC02142
 • DSC02148
 • DSC02154
 • DSC02163
 • DSC02165
 • DSC02167
 • DSC02170


Dzisiaj, jedyne, co możemy im za to dać, to pamięć o nich. I to też z dumą czynimy.

Pierwszy taki bieg, który odbył sie poza granicami Polski właśnie w Wiedniu, w roku 2015, nosił hasła:

"Jeden biegacz dla jednego Żołnierza Wyklętego!" ,         oraz                  "Upominamy sie o Was!".

Cześć i Chwała Bohaterom!
Wybory sprawozdawczo-wyborcze 2020 PAKA-s Wiedeń

W dniu 21 stycznia 2020 roku w Wiedniu, zwołane zostało, zgodnie ze statutami zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.

Było to pierwsze po czterech latach zebranie, na którym podsumowana została działalność klubu na przestrzeni czterech lat, czyli od założenia zrzeszenia               w październiku 2015 roku.

Na wniosek sekretarza klubu PAKA-s, rolę przewodniczącego zebrania objął prezes klubu Emil Dyrcz.

W krótkiej prezentacji wizualnej przedstawiona została działalność zarządu                i zrzeszonych w klubie PAKA-s, w każdym z czterech lat od zarejestrowania aktywności tego klubu w urzędzie austriackim.

Flagowym projektem i aktywnością PAKA-s Wiedeń, zaliczaną do aktywności sportowo-kulturalno-patriotycznych jest Bieg Pocztyliona. Bieg Pocztyliona od samego początku jest biegiem międzynarodowym, którego trasa przebiegała do tej pory przez kraje Europy środkowej takie jak: Polska, Austria, Słowacja, Węgry, Ukraina, Białoruś, Litwa.

Nazwa Biegu zarejestrowana została w roku 2019 w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymała swój znak towarowy. Również znak graficzny, znany jako POLONIA-AUSTRIA, otrzymał swój znak towarowy, wydany przez Urząd Patentowy w Austrii.

Pierwszą, najbardziej aktywna sekcją sportową, której nazwa wpisana jest w oficjalną nazwę klubu to Strzelectwo Sportowe. Tutaj klub         do tej pory wykazał się wieloma sukcesami w zawodach strzeleckich na terenie Austrii, Polski, oraz szeroką aktywnością w zawodach strzeleckich w innych krajach Europy Środkowej jak Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia czy Serbia.

Druga co do aktywności sekcja sportowa to siatkówka. Tutaj drużyna siatkówki po raz pierwszy aktywnie uczestniczyła w rozgrywkach Letnich Igrzysk Polonijnych Gdynia 2019.

Relacje z tych aktywności i wielu innych, które nie sposób tutaj wymienić, można śledzić na stronkach internetowych klubu http://www.paka-s.eu , oraz na stronach facebook https://www.facebook.com/paka.s.wien .

Po przedstawieniu sprawozdania z działalności przez zarząd oraz skarbnika, do których nie wniesiono żadnych zastrzeżeń, zarówno przez kontrolę finansową jak i przez pozostałych, zrzeszonych w klubie, cały dotychczasowy zarząd klubu PAKA-s, po czterech latach pełnienia tej funkcji, został odwołany bez obciążeń.

W następnej kolejności, zgodnie z porządkiem zebrania. Przystąpiono do wyboru nowego prezesa, którego zadaniem następnie jest utworzenie zarządu klubu.

Korzystając z zapisów statutowych o wystawianiu kandydatury, Małgorzata Kalvoda zaproponowała ponowne przekazanie funkcji prezesa Emilowi Dyrczowi, podkreślając jego dotychczasowe osiągnięcia przy zakładaniu i prowadzeniu działaności klubu PAKA-s Wiedeń, który w tych czterech latach uzyskał niebagatelną liczbe zarchiwizowanych aktywności w dziedzinach sportowych, kulturalnych i patriotycznych na terenie Austrii, Polski i w krajach Europy Środkowej.

A były to:

- w roku 201610 udokumentowanych aktywności

- w roku 201727                -//-

- w roku 2018 35               -//-

- w roku 201965              -//-

 • 20200221_195158
 • 20200221_195218
 • 20200221_195229
 • IMG_20200221_184651
 • IMG_20200221_185506
 • IMG_20200221_190711
 • IMG_20200221_195942
 • IMG_20200221_203457
 • 20200221_195208


 

 

Emil Dyrcz przyjął propozycje kandydowania, która to przez głosowanie zebranych została jednogłośnie zatwierdzona.

Ponownie wybrany prezes Klubu PAKA-s poprosił o dwa tygodnie czasu na utworzenie nowego zarządu.

Dziękujemy Pani Grażynie, właścicielce „Kafe Gloria” w 10 dzielnicy Wiednia, za udostępnienie nam na ten wieczór swojego lokalu.I Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej „Maków Cup”.

28 grudnia 2019 roku w miejscowości Żarnówka, w gminie Maków Podhalański w Małopolsce odbył się pierwszy tego typu Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej „Maków Cup”. Organizatorem tej imprezy był klub siatkarski „SKS Kompany” ze Skawicy pod kierownictwem Zbyszka Makosia. W turnieju tym wzięli udział zawodnicy z sekcji siatkarskiej Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń z Austrii, z którymi zagrali gościnnie Kuba   i Maks, synowie naszego zawodnika Rafała Drausa.

Trzecia drużyna, która wzięła udział w tym historycznym wydarzeniu, w programie międzynarodowych turniejów amatorskiej piłki siatkowej to klub „PAPA Gelato”.

W pięknej scenerii zimowej aury, widocznej za oknami hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnówce i niespodziewanie dużej frekwencji kibiców, rozegranych zostało dziewięć meczy według systemy każdy z każdym.

Ostatecznie zwycięstwo przypadło drużynie „PAPA Gelato” , drugie miejsce zajęła drużyna „PAKA-s Wiedeń”, a na trzecim miejscu stanęli gospodarze turnieju, drużyna „SKS Kompany”. Po turnieju organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na obiad w położonym              w pieknej okolicy hotelu >>Klaudia<<  na Juszczyńskich Polanach.

Wszyscy uczestnicy wyrazili wielkie uznanie dla organizatorów i pomysłodawców tego przedsięwzięcia, z nadziej na jego cykliczność         w większym rozmiarze.

28 grudnia, na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnówce usłyszeliśmy ostatni gwizdek sędziego w rozgrywkach piłki siatkowej w roku 2019.

Zanotował: Emil Dyrcz

Zdjecia: Anna Hebda, Zbyszek Makoś, Emil Dyrcz

 • 20191228_142740
 • 20191228_142852
 • 20191228_153103
 • 20191228_153108
 • 20191228_163525
 • 20191228_163530
 • 20191228_163630
 • 20191228_170736
 • 20191228_171038
 • 20191228_182446
 • 26231861_1958033384519020_695998945486799158_o
 • 80040377_471841270404496_8286253539152363520_n
 • 80396112_497861927509678_2831716258020327424_n
 • 80544842_1019388405107283_3414696697664634880_n
 • 80555749_548330026022485_5785515063053910016_n


 

 

 

 

 

 
STRZELCY Sportowi PAKA-s Wiedeń na podium!

Zakończyły się sezonowe zawody strzeleckie -  Arbeitsgemeinschaft für Sport und Körperkultur in Österreich ASKÖ region Wiedeń -  w konkurencji pistolet pneumatyczny pięciostrzałowy.

W trzech rundach, z których dwie najlepsze są oceniane, wzięło udział czterech strzelców sportowych Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, tworząc jednocześnie dwie dwuosobowe drużyny.

W ostatniej rundzie na stanowiskach strzeleckich po raz trzeci stanęli Paweł Starmach i Emil Dyrcz.

Michał Wagner i Krzysztof Micał wzięli udział w dwóch poprzednich rundach.

W klasyfikacji końcowej Emil Dyrcz zajął miejsce drugie,   a Paweł Starmach trzecie. Michał i Krzysztof zajęli odpowiednio szóste   i siódme miejsce. Drużynowo skład PAKA-s 1 uplasował się ostatecznie na czwartym miejscu,  a skład PAKA-s 2 na miejscu dziesiątym.

 • 20191204_190110
 • 20191204_190115
 • 20191204_192656
 • 20191204_200506
 • Ostatnie zawody


 

 

 

To były ostatnie zawody strzeleckie w roku 2019. W roku 2020 czeka nas wiele emocji i walk w wielu różnych zawodach strzeleckich włącznie z mistrzostwami Austrii, a także na arenie międzynarodowej.

Ku Chwale Oręża Polskiego!


Sukces strzelców klubu PAKA-s Wiedeń!

23 listopada 2019r.  w Wiedniu zakończyły się zawody Ligi Wiedeńskiej o Puchar Przechodni w strzelectwie sportowym-pistolet pneumatyczny LP1.
Strzelcy Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń w składzie Przemysław Mądrzak, Krzysztof Micał, Michał Wagner      i Emil Dyrcz stanęli do walki finałowej.

Inaczej niż w innych zawodach strzeleckich, w tej walce nie liczy się ilość trafionych punktów. Liczy się tylko to, aby mieć ich więcej niż strzelec z przeciwnej drużyny. Bo to przewaga w trafieniach daje punkty drużynie.

 • 11 - 21
 • 2019-11-23_174247
 • 20191123_101734
 • 20191123_101836
 • 20191123_143532
 • 20191123_151714
 • 20191123_151916
 • 30 - 2
 • IMG-20191123-WA0002 - Kopiert
 • IMG-20191123-WA0003
 • IMG-20191123-WA0004
 • IMG-20191123-WA0006
 • IMG-20191123-WA0008
 • IMG-20191123-WA0014
 • IMG-20191123-WA0016


W półfinale strzelcy PAKA-s pokonali przeciwników wynikiem 30:2 i weszli pewnie do finału.
W walce o pierwsze miejsce lepsza była drużyna przeciwna. Tutaj PAKA-s został pokonany wynikiem 21:11, co dało drużynie drugie miejsce. Jest to wielki sukces strzelców tak młodego Polonijnego Klubu Sportowego,                          jakim jest PAKA-s Wiedeń, założonym w roku 2015.

Zaznaczyć trzeba, że tego typu zawody rozegrane zostały w Wiedniu po raz pierwszy, a przeciwnikami PAKA-s były drużyny austriackich klubów, które działają w Wiedniu od dziesiątków lat.

Ku Chwale Oręża Polskiego!


AUTOKORSO w Wiedniu.

101 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę - 101 rocznica powstania Republiki Austrii.

Dnia  9 listopada 2019 r. w Wiedniu odbył się zorganizowany  po raz pierwszy marsz połączony z Autokorso, upamiętniający  101 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 101 rocznicę  powstania Republiki Austrii.

Trasa marszu w połączeniu z Autokorso (przejazd oflagowanymi samochodami) połączyła trzy historyczne miejsca: pierwsze, pomnik Republiki, upamiętniający proklamację Republiki Austria dnia  12 listopada 1918 r. znajdujący  się na placu Schmerlingplatz,   drugie, Plac Bohaterów "Heldenplatz" - nazwany tak ku pamięci ofiar w walce o wolność Austrii ”,  i miejsce trzecie -  tablica Józefa Piłsudskiego (1867–1935), głowy państwa niepodległej Polski w latach 1918–1922, pierwszego marszałka II RP. Znajduje się ona na górze Kahlenberg w Wiedniu, na ścianie kościoła świętego Józefa,  zwanego także „polskim kościołem”.

W wydarzeniu wzięła udział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii Pani Jolanta Róża Kozłowska.

Pomysłodawcą i organizatorem głównym imprezy rocznicowej był Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe         PAKA-s Wiedeń, a współorganizowali Atasze Wojskowy, Obrony     i Lotniczy w Wiedniu pułkownik Adam Stępień, Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii", oraz Klub Bractwo Maszyn Wyścigowych  B-M-W Team Wiedeń.Wymarsz pod pomnik Republiki Austrii nastąpił z placu bohaterów „Heldenplatz”, gdzie wcześniej zebrali się uczestnicy Autokorso Polacy i Austriacy. Przy pomniku prezes klubu PAKA-s powitał uczestników i w krótkim przemówieniu przedstawił ideę  wydarzenia opartą na wspólnej historii Polski i Austrii, zwłaszcza w kwestii spójności daty rocznicowej.

 • IMG-20191109-WA0002
 • IMG-20191109-WA0003
 • IMG-20191109-WA0004
 • IMG-20191109-WA0005
 • IMG-20191109-WA0012
 • IMG-20191109-WA0015
 • IMG-20191109-WA0016
 • IMG-20191109-WA0017
 • IMG-20191109-WA0019
 • IMG-20191109-WA0023
 • IMG-20191109-WA0025
 • IMG-20191109-WA0026
 • IMG-20191109-WA0028
 • IMG-20191109-WA0029
 • IMG-20191109-WA0030


Następnie pułkownik Adam Stępień odczytał list ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, kierowany do żołnierzy i obywateli polskich  z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polske Niepodległości. Atasze w kilku słowach przybliżył też historyczny wątek utworzenia Legionów Polskich jako pierwszej  Polskiej Formacji Wojskowej w XX wieku.  

Pani Ambasador RP Polskiej w Wiedniu w swoim przemówieniu podkreśłiła rolę wielkich patriotów, jaką odegrali oni w odzyskanie Niepodległości, oraz tych austriackich, ojców Republiki Austrii, którzy przyczynili się do jej utworzenia. Podziękowała też uczestnikom i organizatorom za pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach i przekazywanie jej młodemu pokoleniu, wyrażając nadzieję na kontynuowanie tego typu przedsięwzięć.

Po złożeniu wieńca uczestnicy udali się znowu na Heldenplatz, skąd w asyście wozów policyjnych Autokorso w formie kolumny oflagowanych samochodów wyruszyło na Kahlenberg.

Tam pod tablicą Józefa Piłsudskiego, głowy państwa niepodległej Polski w latach 1918–1922,  pierwszego marszałka II RP, złożony został wieniec pamięci  Józefowi Piłsudskiemu.

Wszystkie przemówienia tłumaczone były na bieżąco na język niemiecki.

Tekst przemówienia prezesa klubu PAKA-s Emila Dyrcza:

Szanowna Pani Ambasador , Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy!
Serdecznie witam i dziękuję za przybycie na tę uroczystość,   zorganizowaną dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także 101 rocznicy  powstania Republiki Austrii.
W roku 1918, pod koniec I Wojny Światowej  zmieniła się sytuacja geopolityczna w Europie, powodując całkowitą zmianę jej kształtu. Rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania dziesięciu nowych państw, w tym państwo Polskie, które okupowane było przez  rozpadającą się  Rosję, Niemcy i Austro-Węgry, a także Republiki Austrii, która powstała z rozpadu   Austro –Węgier. Państwo Polskie,  w roku 1918,  po 123 latach odzyskało swoją Niepodległość.

Przez okres sześciu pokoleń, nie było państwa Polskiego  na mapach świata. Tutaj, od strony administracyjnej   można powiedzieć, że w roku 1918, nie było na świecie ani jednego Polaka, ani jednej Polki, którzy urodziliby się w Polsce.
A jednak Polska, po 123 latach znowu pojawiła się  na mapach świata, a było to efektem krwawych walk na wszystkich frontach I Wojny Światowej. Ze wszystkich stron Europy i świata podążali Polacy walczyć o swój kraj, a na ich czele stanął marszałek  Józef  Piłsudski.

W wyniku nowego kształku geopolitycznego Europy, w roku 1918 powstała także  Republika Austrii. Tutaj Polskę i Austrię łączy  nie tylko wspólna data powstania Republiki Austrii i  odzyskania przez  Polske Niepodległosci, ale również wspólna historia. To między innymi również na tej ziemi, dzięki działaniu wielu Polaków,  pojawiła się realna szansa na to, że Polska ponownie pojawi się na mapach świata,  jako  wolne, Niepodległe Państwo. I te starania,  ta walka sprawiły, że marzenia       o wolnej Polsce spełniły się.

Na przełomie ostatnich stu lat, a nie był to okres łatwy w historii Europy, Austria była  miejscem, gdzie wielu Polaków z różnych przyczyn szukać musiało  schronienia. Wielu z nas, uznaje Austrię jako swoją drugą Ojczyznę. Wielu zdecydowało się zostać jej obywatelami,  uznając Austrię za swoją nową Ojczyznę.
Dzisiaj, jedni i drudzy, przychodzimy tutaj pod pomnik upamiętniający powstanie Republiki Austrii, aby uczcić  tamte wydarzenia. Wydarzenia niejednokrotnie dramatyczne, pełne smutku, ale też pełne radości z odzyskanej wolności i pełne nadziei i wiary na lepszą przyszłość.

Dziękuję.

Zanotował: Emil Dyrcz
Zdjęcia: Emil, Majka, Wiki


 


JESIENNE OTWARTE ZAWODY STRZELECKIE

O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA SUCHA BESKIDZKA


Dwa puchary burmistrza miasta Sucha Beskidzka z „Jesiennych Otwartych Zawodów Strzeleckich 2019”  w Suchej Beskidzkiej pojechały do Wiednia!

Strzelcy Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń wzięli udział w Jesiennych Otwartych Zawodach Strzeleckich o puchar burmistrza miasta Sucha Beskidzka, które odbyły się 26 pażdziernika 2019 roku.

 • 20191026_135537
 • 20191026_140105
 • 20191026_140109
 • 20191026_140129
 • 20191026_140820
 • 20191026_145122
 • 20191026_145357
 • 20191026_145401
 • 20191026_145432
 • 20191026_145755
 • 20191026_162913
 • 20191026_163124
 • 20191026_163602
 • 20191026_163619
 • 20191026_163646


Organizatorem zawodów był Klub Strzelecki CZART – Liga Obrony Kraju Sucha Beskidzka.

Na stanowiskach do konkurencji strzeleckiej z karabinka bocznego zapłonu stanęli: Stanisław Popek, Michał Wagner, Przemek Mądrzak, Paweł Starmach i Emil Dyrcz.

Zawody zakończyły sie sukcesem dla strzelców klubu PAKA-s Wiedeń.

W kategorii „Senior” pierwsze miejsce zajął Paweł Starmach-PAKA-s Wiedeń, a Stanisław Popek wystrzelał dla PAKA-s miejsce trzecie. Na miejscu piątym uplasował się Emil Dyrcz, tuż przed kolegą klubowym Michałem Wagnerem, a Przemysław Mądrzak zajął miejsce dwudzieste.

Prezes klubu PAKA-s Wiedeń Emil Dyrcz podziękował organizatorom, klubi CZART za gościnność i zorganizowane zawody, oraz przekazał v-ce prezesowi Zarządu Powiatowego LOK w Suchej Beskidzkiej Grzegorzowi Hudziakowi proporczyk klubowy.

Omówiona została wstępnie opcja współpracy między obydwoma klubami w szerokim zakresie sportowym i organizacyjnym.

Ku Chwale Oręża Polskiego!
W Wiedniu rozdano  tytuły  SPORTOWCÓW  Roku  2019  Polonii  Austriackiej

w trzech kategoriach.- w kategorii „kobiety” zwyciężyła Irena Maria Krakowska-Kaczor.
Irena uprawia między innymi tenis ziemny i pływanie, i to w tych dyscyplinach wzmocniła ekipę Polonii Ausrtiackiej na Letnich Igrzyskach Polonijnych w Gdyni, zdobywając trzy złote medale.


- w kategorii "mężczyźni" zwycięzcą został Michał Wagner.

Michał jest strzelcem sportowym w klubie PAKA-s Wiedeń i kierowcą rajdowym. To właśnie wyniki   z zawodów wyścigowych na  1 / 4 ., i 1/8 mili zdecydowały o przyznaniu jemu tego tytułu. Michał, który założył swój własny klub Bractwo Maszyn Wyścigowych B-M-W Wiedeń,  zdobył w międzynarodowych wyścigach dwukrotnie drugie miejsce w Austrii i w Polsce, trzecie miejsce w Słowacji i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów na Węgrzech. W Pierwszych Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich klubu PAKA-s w Wiedniu zajął drugie miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny, a w Jesiennych Zawodach Strzeleckich Kalisz 2019 w Polsce, zajął wraz z drużyną PAKA-s Wiedeń  pierwsze  miejsce.

- w kategorii „drużyna”  zwycięzcami zostali Marek Ziółkowski i Andrzej Michalski, którzy w deblu męskim badminton, w czasie XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Gdynia 2019 zdobyli srebrny medal.  

I MIĘDZYNARODOWY Turniej Strzelectwa Sportowego klubu PAKA-s Wiedeń.

26 września 2019 roku w Wiedniu, Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń  zorganizował  I Międzynarodowy Turniej Strzelecki z broni pneumatycznej. Przeciwnikami strzelców klubu PAKA-s byli oficerowie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
Były to pierwsze zawody objęte programem Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA o współpracy z klubami  i organizacjami sportowymi w Polsce.  Zawody rozegrane zostały gościnnie na strzelnicy klubu strzeleckiego Bundesbahnersportverein Wien, (Klub Sportowy Kolei Federalnych Austrii sekcja strzelectwo sportowe Wiedeń), a funkcję sędziego głównego turnieju objął również gościnnie Gerald Hörmann, wiceprezydent Klubu Sportowego Kolei Federalnych Austrii,  któremu towarzyszył strzelec sportowy tego samego klubu August Kauba. Gerald przekazał uczestnikom AMW proporczyk Bundesbahnersportverein Wien.

 • 20190923_173948
 • DSC01647 - Kopie
 • DSC01650 - Kopie
 • DSC01654
 • DSC01660
 • DSC01665
 • DSC01678
 • DSC01683
 • DSC01687
 • IMG-20190926-WA0004
 • IMG-20190926-WA0006
 • IMG-20190926-WA0008
 • IMG-20190926-WA0009
 • IMG-20190926-WA0013
 • IMG-20190926-WA0025


Kierownictwo zawodów objął strzelec sportowy klubu PAKA-s  Arkadiusz Pałuczak. Nad całością czuwał prezes klubu PAKA-s  i prezes Unii Polonijnych KlubówSportowych w Austrii UPSA w jednej osobie Emil Dyrcz. 

Gościem Honorowym Turnieju był Attache Wojskowy, Obrony i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Wiedniu pułkownik Adam Stępień.  

Do zawodów przystąpiło równo po sześciu strzelców z rywalizujących jednostek, a poziom umiejętności strzeleckich zawodników z AMW zmusił strzelców PAKA-s do absolutnej koncentracji. Jednak regularne treningi          i okoliczność że „gramy u siebie”, były mocnym atutem gospodarzy.           Strzelcy z AMW już zapowiedzieli rewanż.                        

Po zawodach wszyscy udali się do kawiarni "Cafe Gloria"  w dziesiątej dzielnicy Wiednia, gdzie zaprzyjaźniona z nami właścicielka lokalu Grażyna z Polski przygotowała dla nas wyśmienity polski posiłek.

Tam też dokonana została dekoracja zwycięzców  i uczestników turnieju. Zwycięzcy otrzymali medale i puchary oraz Rewerencje  za zajęte miejsca na podium. Dla wszystkich uczestników turnieju przewidziane zostały medale pamiątkowe i Rewerencje za udział.
Kmdr Tomasz Praczyk  przekazał wszystkim podziekowanie            i pozdrowienia od rektora komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,  kontradmirała prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, oraz przekazał pamiątki dla wszystkich, w tym specjalne pamiątki dla pułkownika Adama Stępnia i dla prezesa klubu PAKA-s Emila Dyrcza.
Prezes PAKA-s uhonorował gości medalami IV Biegu Pocztyliona. Jest to wyraz uznania dla oficerów Akademii Marynarki Wojennej za reprezentowanie naszej Ojczyzny poza granicami kraju, podobnie jak czynią to biegacze uczestniczący w międzynaro-dowym Biegu Pocztyliona.                                                          28 września 2019 roku, podobnie jak rok temu, goście                  z AMW  wezmą mianowicie udział w X-Trail, ekstremalnym biegu na orientację na górze Schöckl (1445m npm.) w masywie górskim koło miasta Graz w Austrii.                                         

 

Za szczególne zasługi w organizacji przyjazdu gości z Gdyni  i współpracę z klubem PAKA-s, prezes klubu udekorował   pułkownika Adama Stępnia złoconym medalem      IV Biegu Pocztyliona.

 

VIVAT król JAN III SOBIESKI !!! 

...    po raz kolejny na ulicach Wiednia usłyszeliśmy okrzyk, znany w tym mieście od 336 lat!

12 września 2019r. w Wiedniu,  na górze Kahlenberg odbyły się uroczystości rocznicowe z okazji  336 roku   Pamięci i Chwały Odsieczy Wiedeńskiej.

Organizatorami upamiętnienia zwycięskiej bitwy pod Wiedniem w roku 1683           w jej 336 rocznicę, byli członkowie Międzynarodowego Komitetu Obchodów 336 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego  na Kahlenberg, Zarząd Forum Polonii i Klub Sportowy PAKA-s Wiedeń.

Przed cokołem, przygotowanym dla pomnika króla Jana III Sobieskiego zebrały się delegacje z Polski, Ukrainy, delegacje Polonii Węgierskiej z Budapesztu i Esztergom, oraz Polonii Austriackiej. Pomnik króla, tak ja rok temu, kiedy miasto Wiedeń wstrzymało pozwolenie na montaż, zastąpił ogromny baner z jego wizerunkiem, trzymany przez rycerzy rekonstruktorów        z  Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa.

Przed złożeniem wieńców na cokole pomnikowym, organizatorzy i delegaci wygłosili okolicznościowe przemowy  i przypomnieli wątki historyczne,       związane z tym wydrzeniem sprzed 336 lat.

Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Sobieskiego na Kahlenbergu Piotr Zapart wspomniał także dotychczasową działalność Polonii Wiedeńskiej w tym temacie.

Przypomniano sprawę listu otwartego do burmistrza miasta Wiedeń, zbieranie podpisów pod petycją o przywrócenie zgody na montaż i odsłonięcie gotowego już pomnika. Odczytano list otwarty od Polonii z całego świata, adresowany do włodarzy miasta Wiedeń.

„ ...Smuci nas, że są pewnego rodzaju grupy radykalne, nie z Polski, nie ma to nic związanego z Polską i Polonią, bądź inne siły, które próbują tym zwycięstwem naszego króla Sobieskiego robić jakąś politykę. Który (król Sobieski) (...) w pewnym momencie staje się kartą przetargową do jakichś innych celów. Prosze Państwa, nie można tego zwycięstwa upolityczniać. Jest to poprostu grzech...” – zaznaczyła w swojej wypowiedzi prezes Forum Polonii Teresa Opalińska-Kopeć.

Nie ma i nigdy nie było zgody nas Polaków i Polonii, na szafowanie historią Odsieczy Wiedeńskiej w celach politycznych, w celach innych, niż pamięć historyczna.

 O godzinie 16:30 tego samego dnia,  w centrum Wiednia przy kościele Augustianów wyznaczony został następny punkt spotkania, aby zakończyć uroczystości 336 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Na miejscu zebrały się spore grupy Polaków, mieszkających w Wiedniu, oraz tłumy turystów.

Ostre, mocne i równe dźwięki orkiestry dętej z kopalni „Janina”, która towarzyszyła uroczystościom od początku, wyrwały miasto z nostalgii popołudniowego spożywania kawy, która nota bene stała się napojem wiedeńczyków dzięki polskiemu szlachcicowi Kolszyckiemu. To on, po bitwie pod Wiedniem, której dowodził Sobieski, nauczył wiedeńczyków spożywać ten napój, otrzymany w formie ziaren ze zdobyczy wojennej.

Pod tablicą zamieszczoną na ścianie kościoła Augustynów, w którym Sobieski uczestniczył we mszy Św. po bitwie, złożone zostały wieńce i kwiaty od przybyłych delegacji, po czym uformowany został orszak paradny, który ruszył w kierunku katedry Stephansdom.

Tysiące ludzi z aparatami fotograficznymi ustawiło się po obu stronach trasy przemarszu orszaku, na którego czele szła orkiestra dęta, następnie poczet sztandarowy Husarii, po czym rekonstruktorzy pary królewskiej króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, poruszający się karetą, a po nich pozostała część pocztów sztandarowych i delegacji.

Wspaniała parada sztandarów, ubiorów z epoki dam dworu  i ryczerzy, oraz ich uzbrojenie wzbudziły ogromne zainteresowanie, respekt i podziw, a orkiestra dęta raz po raz zbierała oklaski od publiczności.

 • 20190912_135120
 • 20190912_135248
 • 20190912_140619
 • 20190912_140826
 • 20190912_141051
 • 20190912_172926
 • 20190912_172937
 • 20190912_182343
 • 22
 • 6-1
 • 69273245_2423256844454777_1007614067969359872_n
 • 69334822_2432789543466949_8647847527292338176_n
 • 69857110_2979524002120740_1523174799650586624_n
 • 69867440_2979523668787440_280363117051904000_n
 • 69926152_2443058372474624_8986752384323551232_nMarsz orszaku paradnego zakończył się planowo przed katedrą.

Vivat Król Jan III Sobieski!

Do zobaczenia za rok!

 

Zdjęcia: Kamil Ludwiczak, Emil Dyrcz

  

 

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 27.07.-03.08.2019 dobiegły końca.

Ale nie jak każde, bo każde Igrzyska są inne.    Nie da się ocenić Igrzysk miarą „były lepsze”, „były gorsze”, bo nie to jest miarą oceny Igrzysk. Miarą oceny Igrzysk Polonijnych jest innowacyjność. Tak, innowacyjność.  Bo każde Igrzyska są inne,    o innym czasie, w innym miejscu,. Każde z tych miejsc ma swoją specyfikę, położenie, swoją, inną od innych miejsc infrastrukturę itd. I to właśnie dzięki  innowacyjności, zdolności organizacyjnych, przewidywalności i zaangażowaniu wielu osób, często anonimowych, próbuje się z tych miejsc wyciągnąć jak najwięcej, aby zadowolić ponad tysiąc osób, przybyłych z różnych zakątków świata, nie żadko przesiąkniętych juz inną kulturą   i obyczajami, mimo tych „kropli Polskiej krwi”, płynących jeszcze w ich żyłach.

 • 67424357_355010151847254_8785089552218849280_n
 • IMG-20190727-WA0002
 • IMG-20190727-WA0003
 • IMG-20190727-WA0004


A innowacyjności w czasie trwania XIX Światowyxh Letnich Igrzysk Polonijnych Gdynia 2019 mieliśmy co nie miara.

Już samo rozpoczęcie Igrzysk na Placu Apelowym Akademii Marynarki Wojennej imieniem Bohaterów Westerplatte w Gdyni, gdzie przybyłych z całego świata Polonusów i gości powitał Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kontradmirał prof. Dr hab. Tomasz Szubrycht, budzi respekt i szacunek do naszej historii i tradycji.

W wyniku losowania między zgłoszonymi na Igrzyska grupami sportowymi z Polonii Austria,  Klub PAKA-s Wiedeń/UPSA poproszony został przez organizatorów o wystawienie osoby reprezentującej całą grupę podczas ceremonii otwarcia Igrzysk, której zadaniem było niesienie tablicy z nazwą państwa, z którego przyjechaliśmy - AUSTRIA. Obecny na Igrzyskach prezez klubu PAKA-s Wiedeń,  i jednocześnie prezes Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii Emil Dyrcz wyznaczył do tej roli Małgorzatę Kalvodę, na codzień strzelec sportowy klubu PAKA-s, zasłużona dla Sportu Polonijnego działaczka sportowa, uczestniczka międzynarodowych biegów Bieg Pocztyliona, wielokrotna zdobywczyni medali Igrzysk Polonijnych w konkurencjach lekkoatletycznych.   Flagę UPSA nieśli bliźniaki Olivia i Matthias Micał z klubu PAKA-s Wiedeń.

 • 67418839_2583988184945582_6817249723192180736_n
 • 67432496_2581976718480062_2934382361694961664_n
 • 67492229_2581976698480064_2875964136385150976_n
 • 67773968_2583987898278944_7608425030313050112_n
 • IMG-20190729-WA0010
 • IMG-20190729-WA0011
 • IMG_20190729_192139


Wiele drobnych zmian w regulaminie zawodów, wprowadzonych przez sędziów z Akademickiego Centrum Sportowego, którzy wyszli naprzeciw potrzebom uczestników, świadczą o życzliwości i wielkiej otwartości organizatorów do uczestników. Wspomnę tu tylko o podziale wiekowym w dyscyplinie Strzelectwo Sportowe, wprowadzenie po raz pierwszy klasyfikacji drużynowej w tej dyscyplinie, rozłożenie zawodów na dwa dni, dla tych, którym jedne zawody koligowały z innymi  i wiele, wiele innych udogodnień.

 • 007
 • 67168405_481754822370095_1712943295354634240_n
 • 67234588_351941355696201_7655272716806651904_n
 • 67301295_3590979024261729_2895468905726214144_n
 • 67314369_1282060975285580_7087055325299212288_n
 • 67338341_2362916674018475_8684962581670002688_n
 • 67361229_1315381195287555_6281221565380034560_n
 • 67392925_2085999555041964_6191132762330628096_n
 • 67405436_2587650674579333_6506041452395495424_n
 • 67428538_2587636471247420_7671866679437033472_n
 • 67460906_2587636701247397_3256199755763548160_n
 • 67543061_2587650574579343_6214315685829410816_n
 • 67544153_2587650854579315_6159780390128058368_n
 • 67561176_2587635347914199_4850584395922276352_n
 • 67739961_2587636551247412_427102749188947968_n


 

 • 67376295_330068141208606_1406272936679047168_n
 • IMG_20190729_130553
 • IMG_20190729_133039_BURST001_COVER
 • IMG_20190729_133313
 • IMG_20190729_140722
 • IMG_20190729_140812
 • IMG_20190729_140909
 • IMG_20190729_153437
 • IMG_20190729_153805
 • IMG_20190729_154435
 • IMG_20190729_154503
 • IMG_20190729_162016
 • IMG_20190729_163846
 • IMG_20190729_164125
 • IMG_20190729_164624

 

Dekorowanie zwycięzców poszczególnych dyscyplin  medalami na okręcie ORP Błyskawica uważam osobiście za wielki honor, i odbieram jako wyrazy uznania i szacunku dla uczestników od organizatorów, za co pozwolę sobie niniejszym w imieniu mojej grupy serdecznie podziękować. A jest to grupa zawodników zrzreszona w Polonijnym Klubie Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń,  kluby sportowe z Wiednia, zrzeszone w Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA, oraz sympatycy tych stowarzyszeń. Grupa ta składała się z 14 osób, w tym młodzież i dzieci.

 

Zawodnicy z grupy PAKA-s Wiedeń/UPSA wzięli udział w zawodach lekkiej atletyki, pływaniu, biegach, strzelectwie sportowym, tenisie stołowym, nordick walking, siatkówce plażowej dwie drużyny, siatkówce halowej jedna drużyna, turnieju rodzinnym dwie rodziny.

 • 67505049_628283191011916_7913425943790616576_n
 • IMG_20190731_114231
 • IMG_20190731_114739
 • IMG_20190731_114753
 • IMG_20190731_114939
 • IMG_20190731_114954
 • IMG_20190731_115006
 • IMG_20190731_115041
 • IMG_20190731_115547
 • IMG_20190731_150253


Możemy też poszczycić się zdobyciem wielu medali.

                                                                                                                    Lekka atletyka:

 • IMG-20190801-WA0008
 • IMG-20190801-WA0009
 • IMG-20190801-WA0010
 • IMG_20190801_202056

 

Małgorzata Kalvoda – brązowy medal w konkurencji bieg na 100 metrów, oraz rzut ciężarkiem, srebrny medal w konkurencji nordick walking.

Magdalena Detyna – srebrny medal w strzelectwie – pistolet pneumatyczny.

Krzysztof Micał – brązowy medal rzut ciężarkiem, srebrny medal w strzelectwie – pistolet pneumatyczny.

Kamil Ludwiczak – brązowy medal w strzelectwie – pistolet pneumatyczny

Arkadiusz Pałuczak – brązowy medal w strzelectwie – karabinek pneumatyczny

Popek Stanisław – złoty medal w strzelectwie – pistolet pneumatyczny

 

 

Emil Dyrcz – złoty medal w strzelectwie – pistolet pneumatyczny, złoty medal w strzelectwie – karabinek pneumatyczny, wyróżnienie dla najlepszego strzelca XIX ŚLIP Gdynia 2019, oraz odznaka generała Stanisława Śliwy, Prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległosci przez Polskę, za propagowanie Oręża Polskiego-Strzelectwa Sportowego poza granicami Kraju.

 • 67314650_409497966578443_4088851716680712192_n
 • 67318240_2282258585221982_3548311974896992256_n
 • 67334433_2131707530462866_3912578033990500352_n
 • 67458741_360933774525453_2212468646377160704_n
 • IMG_20190801_211125
 • IMG_20190802_171105


Drużynowo w Strzelectwie Sportowym pistolet pneumatyczny w składzie: Magdalena Detyna, Emil Dyrcz i Krzysztof Micał zajęliśmy trzecie miejsce.

W czasie trwania Igrzysk mieliśmy okazję spotkac wiele ciekawych osób, które przybyła do nas na zaproszenie organizatorów.

Słynny kolarz Tadeusz Mytnik otrzymał od nas kamizelkę ostrzegawczą na rower z IV Biegu Pocztyliona. Słynny na całym świecie kajakarz Aleksander Doba otrzymał od nas koszulkę i medal z IV Biegu Pocztyliona. Odwiedziliśmy też pomnik na Westerplatte i weszliśmy na latarnię morską na Helu.

 • _MG_1955
 • _MG_1965
 • wester


Gratulujemy też zdobytych medali innym zawodniczkom i zawodnikom z Polonii Austriackiej, nie zrzeszonych w PAKA-s Wiedeń/UPSA.

W klasyfikacji medalowej Polonia z Austrii uplasowała sie na 9 miejscu z dorobkiem 10 medali złotych, 22 medali srebrnych                         i 24 medale brązowe.

Przed nami stoi kolejne wyzwanie – Igrzyska Zimowe. Do zobaczenia!

Zdjęcia Polonijna Agencja Informacyjna PAI i własne.

 


                                       

„FLOTA INTERNATIONAL TRIATHLON GDYNIA 29.06.2019”

29 czerwca 2019 roku sportowcy klubu PAKA-s Wiedeń, na osobiste zaproszenie Dyrektora Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,  Pana magistra inżyniera Dariusza Sapiejke, emerytowanego komandora Marynarki Wojennej, udali sie do Gdyni, aby wziąć tam udział w organizowanych  po raz pierwszy międzynarodowych  zawodach triathlonowych

„FLOTA INTERNATIONAL TRIATHLON GDYNIA 29.06.2019”

Tuż po przyjeździe udaliśmy sie na robocze spotkanie z komandorem Arkadiuszem Sobierajem, wiceprezesem zarządu Klubu Sportowego AMW „ISKRA” , gdzie  w serdecznej atmosferze, przy kawie mogliśmy omówić  istotne dla nas zagadnienia.

Organizatorami imprezy  byli:  Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdyńskie Centrum Sportu, Sportevo Triathlon Team, Steam Krzysztof Staniszewski, Fundacja Silni Ciałem Niezłomni Duchem. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdynia – dr Wojciech Szurek  oraz     Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej   kontradmirał  
prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Honorowy Patronat nad imprezą objął Jego Wysokość Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah - Emir Kuwejtu, który równocześnie był głównym sponsorem zawodów.

Tak jak w każdym triathlonie konkurencje obejmowały trzy dyscypliny sportowe: pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Tym razem dystans był  równo 8-krotnie mniejszy od słynnych zawodów „Ironman”, co uczyniło  je „triathlonowym sprintem”, a były to: 475 m pływania ze startem na miejskiej plaży w Babich Dołach, 22,5 km jazdy na rowerze z Babich Dołów pod Sea Towers w centrum Gdyni oraz 5 km biegu Bulwarem Nadmorskim z metą przy ORP „Błyskawica”, na którym odbyła sie też dekoracja zwycięzców.

Do zawodów zgłosiło się  blisko dwustu sportowców, w tym osiem sztafet.
Z  Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń, który wystawił swoich zawodników jako jedyny klub polonijny, do konkurencji przystąpiło czterech zawodników. Trzech z nich utworzyło sztafetę, a byli to: Mateusz Nowak-pływanie, Emil Dyrcz-jazda na rowerze i Arkadiusz Pałuczak-bieg.                                                  Czwarty zawodnik Mateusz Tylek wystartował w pełnym programie trathlonu czyli: pływanie, jazda na rowerze i bieg.

  Debiut sztafety triathlonowej klubu PAKA-s Wiedeń zakończył się wielkim sukcesem. W walce z doskonale wytrenowanymi zawodnikamu z wojskowych klubów sportowych zajeliśmy
6 miejsce, pokonując sztafetę z Kuwejtu!                                

Mateusz Tylek zajał 10 miejsce w kategorii open, i szóste w kategorii wiekowej.
Organizatorzy przewidzieli dodatkowo  wyróżnienia dla  najlepszych zawodników wśród: studentów, żołnierzy zawodowych (nie-studentów), obcokrajowców i polonii zagranicznej.
Nagrodę dla najlepszego zawodnika polonijnego, otrzymał zasłużenie, przynosząc nam wielką radośc i dumę
Mateusz Tylek.  Jak sam Mateusz powiedział: „ ... Chyba jeszcze  nigdy w trakcie mojej 30 letniej kariery sportowej nie zdobyłem trzech medali na jednej imprezie podczas jednego wyścigu. Urocza atmosfera i jedyna w swoim rodzaju dekoracja na ORP Błyskawica. „
To była piękna, doskonale zorganizowana, niezapomniana, historyczna, pierwsza impreza międzynarodowa tego typu. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że mogliśmy w niej wziąć udział!

W czasie naszego dalszego pobytu mieliśmy okazję do kontynuacji wcześniej już  rozpoczętych  rozmów
z kierownictwem Wojskowego Klubu Sportowego FLOTA oraz Klubu Sportowego „ISKRA” przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dotyczących zawarcia porozumienia o współpracy sportowej między tymi klubami i Polonijnym Klubem Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni pod komendanturą kontradmirała   prof. dr hab. Tomasza Szubrychta  już aktywnie włączyła się we współpracę z Polonią, przyjmując na siebie organizację XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Gdynia 2019.
Tym bardziej cieszymy się juz teraz na naszą współpracę. Pierwszy Letni Biathlon dla Młodzieży w Austrii.


16 czerwca 2019 roku, podczas Festynu Kulturalno-Sportowego, który zorganizowany został w ramach trwania XXVIII  Dni Kultury Polskiej w Austrii, odbył się pierwszy w Austrii Letni Biathlon dla młodzieży.

Organizatorem biathlonu był  Polonijny Klub Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń wraz ze sponsorami.

W biathlonie udział wzięli dziewczęta i chłopcy w przedziale wiekowym 9-14 lat.

Zawody zostały podzielone na kategorie wiekowe wśród dziewcząt i chłopców.

Zawodnicy mieli do pokonania trzy okrążenia, a między tymi okrążeniami strzelali dwukrotnie z karabinków laserowych do tarcz elektronicznych.

Do zawodów przystąpiło 21 uczestników. Wszyscy ukończyli zawody.

Każdy z uczestników biathlonu otrzymał medal pamiątkowy, a zwycięzcy otrzymali medale i puchary, które wręczali osobiście sponsorzy wspierający to wydarzenie.

Dziękujemu sponsorom: