PAKA-s   Polonijny  Klub  Aktywności  Sportowych-Strzelectwo Sportowe
/

                                                          Aktywność  sportowa  przez  cały  rok

 

"Od Sobieskiego do Piłsudskiego" - czyli śladami bitew, które odmieniły losy Europy.


 

V Bieg Pocztyliona – Poczta Królewska
Wiedeń – Wilno – Krasnystaw – Zamość - Narol
„Bitwa pod Narolem 1672”




V Bieg Pocztyliona – Poczta Królewska

czyli   nocne bieganie po  POLSCE.

  • 1
  • 20220818_181234
  • 20220818_181446
  • 20220818_181509
  • 20220818_181516
  • 20220818_181736
  • 20220819_193802
  • 20220819_193815
  • 20220819_215729
  • 20220819_215943
  • 20220819_220024
  • 20220820_120317_1
  • IMG_4297
  • IMG_4299
  • IMG_4304


Po dwóch latach przerwy pandemicznej, Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Srzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń z Wiednia wznowił cykliczne biegi międzynarodowe pod nazwą Bieg Pocztyliona – Poczta Królewska®.

Biegi te mają zawsze charakter patriotyczno-sportowy i wiążą się datowo z różnymi historycznymi wydarzeniami na przestrzeni dziejów Polski.
Był to jak do tej pory najkrótszy Bieg Pocztyliona.

Jego trasa wyniosła około sto kilometrów, które biegacze pokonali przeważnie  nocą.
18 sierpnia 2022 z Wiednia, na górze Kahlenberg, sprzed bram Sanktuarium Narodowego, a następnie zbiegając po zboczach góry wystartowała, sztafeta Wiedeńska V Biegu Pocztyliona-Poczta Królewska Wiedeń-Żułów-Niemenczyn-Wilno-Narol 2022 pod flagą króla Jana III Sobieskiego. W skłąd sztafety weszli  zrzeszoni w klubie PAKA-s Wiedeń strzelcy sportowi i inni członkowie.

Wcześniej, z miejscowości Żułów na Litwie, miejsca Pamięci Narodowej urodzenia Józefa Piłsudskiego, wystartowała sztafeta Wileńska, składająca się z Polaków mieszkających na Litwie, którą poprowadził osobiście  Marian Kaczanowski, dyrektor Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, a towarzyszyli mu jego wychowankowie, młodzież ze szkoły sportowej.

Po złożeniu kwiatów przy tablicy pamięci, sztafeta udała się do Niemenczyna, gdzie burmistrz tego miasta wręczył im list adresowany do burmistrza miasta Narol. Jest to funkcja biegaczy ujęta w nazwie biegu, czyli Poczta Królewska.
Sztafeta Wileńska pokonała trasę V Biegu Pocztyliona pod flagą Rotmistrza Jerzego Michała Wołodyjowskiego.

W piątek, 19 sierpnia 2022 obie sztafety spotkały się planowo w Krasnymstawie,
aby przygotować się do dalszego, nocnego biegu. Z inicjatywy Wydziału Promocji, Rozwoju, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krasnystaw postawiony został do dyspozycji Poczty Królewskiej namiot, pod którym Roman Piątek, weteran Biegów Pocztyliona  z grupy „Team Biegowy Brygady R&R Kraków” , zaprezentował
w mini wydaniu historię dotychczasowych biegów tej edycji.
Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem ludzi, przybyłych na znane już
w całej Europie, trwające w tym czasie kilka dni  święto Chmielniaków.

Na ręce Romana, głównego pocztyliona Poczty Królewskiej przekazany został adresowany do burmistrza Narola list od burmistrza Krasnegostawu, który objął bieg Patronatem Honorowym.
Wręczenia listu w imieniu burmistrza dokonała pani Wioletta Łukaszczyk, Inspektor Wydziału  Promocji, Rozwoju, Kultury i Sportu Urzędu  Miasta Krasnystaw.
Punktualnie o 22:00, według planu nastąpił start wspólny wszystkich sztafet i miejscowych biegaczy z klubu Ruch Izbica. Biegaczom asystowali rowerzysci
i oznakowane samochody.
Wspólny start zakończył się po pięciu kilometrach, po czym na trasę ruszyły wyznaczone sztafety.

Pierwsze dwa odcinki pokonała młodziez ze sztafety Wileńskiej.
O godzinie 01:00 w nocy inicjatywę na trasie przejęła sztafeta Wiedeńska.
Na trasie biegu znajdował  się także Zamość. V Bieg Pocztyliona-Poczta Królewska objęty został patronatem Honorowym Prezydenta Zamościa. Na rogatkach miasta, około godziny drugiej w nocy, ekipę biegaczy powitała Straż Miejska, która asystowała sztafetę przez całe miasto i aż poza jego granice. Straż Miejska w imieniu Pana Prezydenta przekazałą Poczcie Królewskiej, ponownie jak w innych miastach list, adresowany do burmistrza miasta Narol.
Bieg nocny zakończył się w sobotę, 20 sierpnia 2022r. o godzinie 09:30
w Tomaszowie Lubelskim.
W tym miejscu po odpoczynku dołączyła znowu sztafeta Wileńska, i już wspólnie pokonany został ostatni odcinek do Narola.
Punktualnie i według planu, o godzinie 11:30 tegoż dnia wszyscy biegacze pojawili się na Rynku Głównym w Narolu, gdzie przywitani zostali przez włodarzy miasta
i oddziały Husarii, które  konno i pieszo przybyły na uczczenie 350 rocznicy Bitwy pod Narolem. Tutaj przekazane zostały uroczyście burmistrzowi miasta Narol wszystkie listy powierzone Poczcie Królewskiej. Tym samym misja została zakończona.

Burmistrz Narola podziękował serdecznie biegaczom, zapraszając w gościnę i na uroczystości obchodó 350 rocznicy Bitwy pod Narolem, z czego biegacze chętnie skorzystali.
V Bieg Pocztyliona – Poczta Królewska Wiedeń – Wilno – Krasnystaw –  Zamość – Narol „Bitwa pod Narolem 1672” przeszedł do historii.

Celem biegu było przypomnienie informacji historycznych o Bitwie pod Narolem pod dowództwem hetmana wielkiego Jana Sobieskiego w 350 rocznicę tego wydarzenia, łączność Polaków mieszkających w kraju z Polakami zamieszkałymi poza granicami Polski,  popularyzacja kultury fizycznej, zwłaszcza biegów długodystansowych  oraz połączenia kultury fizycznej z edukacją wiedzy historycznej o kraju ojczystym.

Bieg został objęty Patronatami Honorowymi przez włodarzy miast położonych na trasie biegu:
- Burmistrz Miasta Niemenczyn – Litwa
- Burmistrz Miasta Krasnystaw
- Prezydent Miasta Zamość
- Burmistrz Miasta Narol
Partnerami strategicznymi biegu byli:
- Klub biegaczy z Krakowa „Team Biegowy Brygada R&R”
- Biegacze Klubu „Sekcja Biegowa Ruch Izbica”



Partner strategiczny


Patronaty Honorowe













Relacja z Litwy

Przedstawiciele rejonu wileńskiego na V Biegu Pocztyliona w Polsce

15 sierpnia 9-osobowa grupa biathlonistów z Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wyruszyła do Kościeliska na treningi,
aby przygotować się do 100-kilometrowej sztafety V Bieg Pocztyliona od Krasnegostawu przez Bełżec, Zamość, Tomaszów Lubelski do Narola.
V Bieg Pocztyliona został poprzedzony symbolicznymi przedstartami: wiedeński wystartował na Kahlenbergu w Wiedniu, a wileński w Zułowie, miejscu narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Starosta miasta Niemenczyn Artur Komarowski uczestnikom wileńskiej sztafety przekazał list dla burmistrza miasta Narol.

W dniach 16-18 sierpnia uczestnicy sztafety po kilka godzin trenowali na nartorolkach na trasie rowerowej, wiodącej od miasteczka Podczerwone w Polsce do Tresten na Słowacji. Mieli 4,5 godzinowy przemarsz po Tatrach z doliny Kościeliskiej na Czerwone Wierchy, młodsza grupa potrzebowała 3 godz., by pokonać Małą Łąkę. Wejście na Czerwone Wierchy rozpoczęliśmy półtora godzinowym marszem w cieniu wiekowych drzew oraz po kwitnących łąkach, następnie na poziomie 1400 m. n. p. morza pojawiły się już kamienie i skały. Wspinając się na ostatnim odcinku spotkaliśmy biathlonistów narodowej kadry Polski, jadącej na Letnie Mistrzostwa Świata w dniach 23-28 sierpnia do Niemiec, którzy robili
4,5 godzinowy trening na wytrzymałość, pokonując 26 km od Zakopanego przez Giewont, Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej.
Po 3 godzinowym szybkim przemarszu byliśmy już na wysokości ponad 1800m n. p. morza. Przed nami rozpostarły się przepiękne widoki z góry na Zakopane, Gubałówkę, Tatry Słowackie. Po 1,5 godz. byliśmy już w Kościelisku po pokonaniu 19 km.
Być w Kościelisku i nie być na Gubałówce, to nie być w Zakopanym, więc weszliśmy i na tą piękną górę, podziwiając widok na Zakopane, dużą skocznię, Giewont i szczyty Tatr.

19 sierpnia po południu byliśmy już w Narolu. Po kilkugodzinnym odpoczynku ruszyliśmy do Krasnegostawu na start V Biegu Pocztyliona. W centrum miasta odbywało się coroczne święto Chmielaków – jest to najstarsze święto piwa, chmielarzy i browarników w Polsce,
co przydało V Biegowi Pocztyliona duże znaczenie.
Start z Krasnegostawu nie był przypadkowy, bo stąd Jan Sobieski, będąc jeszcze hetmanem wielkim koronnym wyruszał na Narol i Ciechanów wojować z Turkami.
O 22 godz. V Sztafeta Pocztyliona ruszyła w nocną podróż do Narola. Uczestnicy sztafety biegiem, na nartorolkach i rowerach, pilotowani przez oznakowane samochody, na godzinę 11.30 dotarli do Narola. W mieście odbywało się święto – 350. Rocznica bitwy pod Narolem „Śladami Jana III Sobieskiego” z rekonstrukcją historyczną bitwy. Po przybyciu uczestnicy sztafety wręczyli listy dla Burmistrza miasta i gminy Narol Grzegorza Dominika z Wiednia, Krasnegostawu i od starosty Niemenczyna. Listy zostały odczytane na uroczystości przez burmistrza w Pałacu Łosiów w Narolu. V Bieg Pocztyliona został zorganizowany przez Polonijny Klub Aktywności Sportowych PAKA-s Wiedeń w Austrii.

W imieniu Sportowców i własnym chcę podziękować prezesowi klubu Emilowi Dyrczowi za zaproszenie i możliwości przybliżenia i szerszego poznania dla młodzieży historii Polski oraz za okolicznościowe medale i koszulki V Biegu Pocztyliona.

Uczestnik V Biegu Pocztyliona
Marian Kaczanowski


//l24.lt/pl/sport/item/378549-przedstawiciele-rejonu-wilenskiego-na-v-biegu-pocztyliona-olsce?fbclid=IwAR2SaPIDKMlJWzhj8ntBvk0S_lrQ3Y6rGvtkKhw_RfZAQeHzK-Qv5l6ICuQ