VI ŚWIATOWE POLONIJNE MISTRZOSTWA ŻEGLARSKIE im. inż. Tadeusza Wendy Gdynia 2025.
W dniach 19 do 22 czerwca 2025 w Gdyni odbyły się kolejne, szóste już regaty dla żeglarzy polonijnych z ca-łego świata.
Organizatorami tych regat byli Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
Na starcie stanęło 20 załóg z jedenastu krajów.
Z Austrii pływało pięc załóg. Dwie z „Róża Wiatrów” – Sailing Team Vienna, jedna ze Spinnaker Yachtclub Wien z mieszanym składem z Irlandii 🇮🇪, jedna z Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii UPSA 🇵🇱, oraz z Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych-Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń 🇵🇱w mieszanym składzie z żeglarzami ze Szwecji 🇸🇪 i Łotwy 🇱🇻.
Skład załogi UPSA: Krzysztof Leński-sternik, Jakub Draus, Maksymilian Draus, Rafał Draus.
Skład załogi PAKA-s Wiedeń: Maciej Bzdawski-sternik, Emil Dyrcz i Krzysztof Micał Austria, Aleksander Germanowicz Łotwa i Jerzy Walczak Szwecja.
Tradycyjnie załogi podzielone zostały na dwie grupy, czyli załogi z własnym sternikiem były klasyfikowane osobno, a ze sternikiem wypożyczonym w drodze losowania osobno.
„Rozpoczęcie VI Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich niezmiennie od początku ich trwania miało miejsce w gdyńskiej przystani Marina Yacht Park, miejscu przyjaznym polonijnym żeglarzom na którym usytuowany jest pomnik patrona regat inżyniera Tadeusza Wendy, jednego z budowniczych portu Gdynia i tym samym potęgi morskiej naszej ojczyzny w okresie międzywojennym. W tym pięknym miejscu powitaliśmy załogi z Czech, Litwy, Niemiec, Szwecji, Austrii, Irlan-dii, USA, Szwajcarii, Danii, Wielkiej Brytanii i Łotwy, 20 załóg z 11 krajów gotowych do sportowej rywalizacji w duchu fair play.
Wśród gości honorowych oraz przedstawicieli organizatorów i partnerów nie mogło zabraknąć wnuczki patrona Hanny Wendy-Uszyńskiej, za sprawą której możemy kontynuować chlubną polską tradycję związku z Morzem Bałtyckim, głównego organizatora regat Przewodniczącego Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasza Różniaka, dla którego sport polonijny jest szczególnie ważnym aspektem aktywności naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju, Bogusława Witkowskiego Prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera strategicznego imprezy i jednocześnie członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który to sprawuje patronat nad Mistrzostwami, Przemysława Daleckiego zastępcę Dyrektora Departamentu Turystyki
i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, które wspiera polonijne inicjatywy od wielu już lat i dzięki któremu ten wspaniały fragment polskiego wybrzeża jest tak przyjazny zawodnikom Mistrzostw, przedstawiciela rektora, komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni komandora Maciej Bzdawski , Członka Zarządu Stoczni Wojennej Polskiej Grupy Zbrojeniowej Beaty Konarskiej, Teresy Bysewskiej, radnej Miasta Gdynia i przewodniczącej Komisji Sportu RMG.
Uroczystość poprowadził komandor por. rezerwy (odpowiednik podpułkownika wojsk lądowych) Dariusz Sapiejka, który swoją karierę związał m.in. z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, prekursor wielu zagranicznych przedsięwzięć sportowych, koordynator żeglarstwa w Wojsku Polskim, członek zarządu Wojskowej Federacji Sportu.
W poczcie flagowym, celebrującym podniesienie flagi państwowej wzięli udział zawodnicy z Czech i Austrii.” Żródło: Polonijna Agencja Informacyjna PAI.
Flagę na maszt podnosił strzelec sportowy Polonijnego Klubu Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA-s Wiedeń Krzysztof Micał. Po uroczystym otwarciu nastąpiło wodowanie jachtów i pierwsze próby poskromienia wiatru. Niestety, żeglarze od razu zderzyli się z brutalna rzeczywistością, która niektórym uczestnikom nie była obca. Mimo nakazanego przez organizatorów refowania, („refowanie żagli to proces zmniejszania powierzchni żagli w celu dostosowania ich do silniejszego wiatru. Polega to na zwinięciu lub skróceniu żagli, co poma-ga w utrzymaniu kontroli nad jachtem i zwiększa bezpieczeństwo żeglugi w trudnych warunkach”), wiatr
i wysoka fala nie umilała żeglowania. Kilka żaglówek zostało wywróconych. Oczywiście świetnie zorganizowana ekipa sędziowsko-ratunkowa szybko udzielała pomocy i pobyt w wodzie trwał bardzo krótko.
Niektóre załogi same poradziły sobie z wywrotką i postawiły żaglówki znowu „na nogi”.
Z powodów technicznych, a przyczyną było zaplątanie się jednej z łodzi w linę boji wyznaczającej pętlę, sędziowie zadecydowali o przerwaniu regat w tym dniu.
Również załoga PAKA-s Wiedeń musiała zapłacić haracz Neptunowi, który zażyczył sobie od prezesa klubu
i kapitana załogi jego czapki klubowej. Mimo nawrotki, nie udało się czapki odzyskać. Bardzo szybko zniknęła w falach.
Na drugi dzień jednak, wyglądało na to, że Neptun był darami ukontentowany, bo pozwolił na przeprowadze-nie regat, i to aż na cztery gonitwy.
Warunki były jednak ciągle trudne, czego dowodem jest to, że dwie załogi nie ukończyły wszystkich pętli. Co nie wpłynęło tak naprawdę na wynik, bo z czterech jedna najgorsza jest skreślana.
„VI Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy w kategorii bez sternika wygrała załoga w składzie Robert Kamiński, Bruno Kamiński, Grzegorz Jakubowicz, Elżbieta Rogowska – Polish International Yacht Club Korsarze Žeglarska Brać, Team Alfa z Niemiec przed załogą w składzie: Waldemar Ostrowski, Henryk Grynfled, Stanisław Jankowski, Sławomir Skowroński – Pro Polonia ze Szwecji i załogą w składzie: Bogdan Kokotek, Karolina Karchová, Eliza Julia Skupień, Grzegorz Skupień – Klub Kibica Boconowice z Czech…
W kategorii ze sternikiem triumfowała załoga w składzie Piotr Trella (sternik), Andrzej Kacała, Georg Majkowski, Maciej Wojciechowski – Multi -Wikingowie, przed załogą z Austrii w składzie Krzysztof Lenski (sternik), Jakub Draus, Maksymilian Draus, Rafał Draus oraz załogą z Litwy w składzie: Marta Zwara (sternik), Edward Kożuchowski, Bogdan Monkiewicz, Karol Pacyna, Jolanta Sudujko – Polacy z Wileńszczyzny.” Żródło Polonijna Agencja Informacyjna PAI.
W kategorii open załogi z Austrii zajęły: miejsce drugie UPSA ze sternikiem, miejsce jedenaste „Róża Wiatrów I” bez sternika, miejsce dwunaste PAKA-s Wiedeń ze sternikiem, miejsce piętnaste „Róża Wiatrów II” (Oznakowanie załóg „Róża Wiatrów” od autora tekstu).
W kategorii grupa ze sternikiem (pięć załóg), załoga UPSA zajęła drugie miejsce, a PAKA-s Wiedeń miejsce piąte.
Jest to wielki sukces żeglarzy z Polonii Austia, zwłaszcza, że niektórzy żeglują raz w roku właśnie na Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich.
Dziękujemy organizatorom i do zobaczenia za rok!